× Account Order history Account charging Increasing the account credit by charge card My Library Financial Transaction Shopping card Logout

نامه های فهیمه

Publisher: سوره مهر

Author: ,

Narrator: سارا منفرد

Printed Page Count : 173

Congress Class : ‫PIR7963‭‬ ‭/‮الف‬283ی7‫1392‬

Dewey Decimal Classification : ‫‭8‮ف‍ا‬6/62‬‬

National Bibliography Number : 3654138

ISBN : 978-964-471-596-9

Publish Year : 1392

Digital ISBN : 978-600-03-1402-6

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : Link

Notice: this book can only be read in Sooremehr book reader application (Android and iOS).

Doanload Sooremehr book reader application
Download Android Book Reader

Introduce نامه های فهیمه

معرفی کتاب نامه های فهیمه

«نامه های فهیمه» مجموعه ای از نامه ها و یادداشت های مرحومه فهیمه بابائیان پور است که برای همسرش غلامرضا صادق زاده نوشته و همچنین همسرش نیز پاسخ هایی به او داده است.

فهیمه بابائیان پور، پس از شهادت غلامرضا با برادرش علیرضا ازدواج کرد و تا زمان فوتش با او بود. فهیمه به علیرضا نیز 18 نامه نوشت که تعدادی از آن نیز در این کتاب آمده است.

کتاب «نامه های فهیمه» که به کوشش علیرضا کمری در چهار بخش سرآغاز نامه، یادداشت ها، نامه ها و ضمیمه ها گردآوری شده، بیست و یک بار به چاپ رسیده و هنوز هم از فروش خوبی در بین آثار انتشارات سوره مهر برخوردار است.

قریب به بیست و پنج سال پیش (سال 68) مادر فهیمه بابائیان پور تعدادی از این نامه ها را برای چاپ به روزنامه جمهوری اسلامی ارسال کرد که علیرضا کمری اولین بار از طریق علی عظمائیان با نامه ها آشنا شده و مصمم به گردآوری و چاپ این کتاب شد. این نامه ها از 3 تا 24 بهمن 68 در شش شماره در روزنامه جمهوری اسلامی به چاپ رسید.

چاپ اول کتاب در ابتدای دهه هفتاد صورت گرفت و مورد توجه خوانندگان قرار گرفت.


فهمیه بابائیان پور در فروردین ١٣٤٣ به دنیا آمد و در هفتم فروردین ١٣٦٧ در حادثه ای ناگهانی درگذشت.

شهید غلامرضا صادق زاده هم که مشغول پاکسازی مین های به جا مانده در خرمشهر پس از آزادسازی این شهر بود، بر اثر انفجار این مین ها به شهادت رسید. غلامرضا پس از عملیات بیت المقدس و در اواخر خردادماه 61 برای آخرین بار به تهران آمد و فهیمه به خاطر خوابی که در همان روزها دیده بود، اطمینان داشت که پس از این همسرش را نخواهد دید.

پس از انفجار، تنها چیزی که در میان پیکر متلاشی غلامرضا به چشم می خورد، حلقه ازدواجش بود که رویش نوشته شده بود: تنها ره سعادت/ ایمان، جهاد، شهادت...

فهیمه بر سر پیکر پاره پاره همسرش حاضر شد در حالی که پیراهن سفید پوشیده بود و فریاد می زد: ای همسر شهیدم، شهادتت مبارک... و در مراسم ختم نیز گفت: این ختم نیست که آغاز است؛ آغاز راهی که همسزم آن را پیمود...

فهیمه تا یک سال سفید پوشید و تاکید داشت که اگر غلامرضا به مرگ طبیعی رفته بود باید عزاداری می کرد. او حتی با غلامرضا خداحافظی هم نکرد.

فهیمه در چهلمین روز شهادت غلامرضا نمایشگاهی از عکس های او برپا کرد تا سیر زندگی همسرش را به همه نشان دهد. او همچنین بر سر مزار غلامرضا بر ادامه راه همسرش تاکید کرد.

از شهید غلامرضا نیز یادداشت هایی برجامانده است که بعدها در قالب چند کتاب از جمله «یادداشت های سوسنگرد» به چاپ رسید.

غلامرضا بر ازدواج مجدد فهیمه بعد از شهادتش تصریح کرده بود و به همین خاطر بود که به پیشنهاد ازدواج علیرضا(برادر غلامرضا) جواب مثبت داد.

با اینکه پسر دیگری از خانواده صادق زاده با نام عبدالرضا به جبهه رفته و مفقودالاثر شده بود اما باز هم فهیمه به رفتن همسرش علیرضا به جبهه تاکیدداشت و او را به این کار ترغیب می کرد.

فهیمه در آخرین روز زندگی اش به زیارت حضرت معصومه (س) رفت و در آنجا بر اثر حادثه ای جانسوز به دیار حق شتافت.

کتاب «نامه های فهیمه» پر است از کلمات و عبارت هایی که خواننده را از فضای اطراف جدا کرده و به عمقی عاشقانه و عارفانه می برد. تداوم احساسات فهیمه با غلامرضا و علیرضا در طول زندگی اش، نشان می دهد که او، این جملات و عبارات را از اعماق قلب و احساسات رقیقی استخراج کرده که منشأیی خدایی دارد.

در کتاب «نامه های فهیمه» وصیت نامه ای از فهیمه نیز به چاپ رسیده که او در سن نوزده سالگی نوشته است. همچنین تعدادی از دستنوشته ها کلیشه شده و چند فریم عکس نیز به انتهای کتاب ضمیمه شده است.

Contents

اشارهسرآغازنامهیادداشت ها به نام امید امیدواران به نام الله، به یاد مهدی (عج) به نام آن که عفت را در دامان نهاد و حرمت نگاه را بر ما آگاهی داد به نام خدا، پاسدار خون شهیدان و به یاد حسین... به نام آن که برایش عبادت می کنیمنامه هانامه های فهیمه به شهید غلامرضا صادقزاده نامه اول / به نام یگانه معبود؛ بر یگانه یاورم سلام نامه دوم / کلمه الله هی العلیا نامه سوم / نصر من الله و فتح قریب نامه چهارم / والفجر و لیالٍ عشر نامه پنجم / به نام آنکه خالقمان بود و... نامه ششم / یا ایها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلوه... نامه هفتم / یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزاً عظیما نامه هشتم / یا ایها الانسان انک کادح الی ربک... نامه نهم / بسم رب الشهدانامه های شهید غلامرضا صادقزاده به فهیمه نامه اول / به نام آن که من و تو را آفرید... نامه دوم / به نام آنکه پیروزی را برای مؤمنین آفرید نامه سوم / به نام خداوندگار شهیدان نامه چهارم / به نام آن که برایش زندهام نامه پنجم / به نام آن که ما را از برای رحمت به سوی خویش آفرید نامه ششم / به نام تربیت کننده انسان ها نامه هفتم / به نام خداوندی که ما را از خاک آفرید نامه هشتم / به نام خداوندگار سبحانگزیده ای از نامه های فهیمه به علیرضا صادقزاده نامه اول / به نام حبیب الباکین... نامه دوم / ای خدا، بارالها نامه سوم / یوم لا ینفع مال و لا بنون... نامه پنجم / سلام مرا ازاین راه دور بپذیر نامه ششم / آنجاست که بغض گلویم را می فشارد نامه هفتم / لباس هایت را... نامه نهم / فهیمه همسرت در فراقت... نامه دهم / اگر آن طرف را نمی دیدیم نامه یازدهم / احساس... نامه دوازدهم / امروز که سخن گفتن... نامه سیزدهم / هر چه به آنجا نزدیکتر می شدم... نامه چهاردهم / لباس کدام خوبان را بر تن داری؟ نامه شانزدهم / همچون عاشقی... نامه هجدهم / مهربان همسرم...ضمیمه هاوصیت نامه فهیمه، نمونه ای از نامه ها، تصاویر

PDF

5.49 €

size : 6.8 M Byte

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 184