× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

خمس؛ دستور مهم اسلامی

مطابق با فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله

ناشر : امام علی ابن ابی طالب(ع)

نویسنده :

صفحات کتاب : 112

کنگره : BP188/6‫‭‭‭/م67خ83 1388

دیویی : 297/356

کتابشناسی ملی : 1856758

شابک : 978-964-533-078-9

سال نشر : 1388

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب خمس؛ دستور مهم اسلامی

اسلام تنها شامل یک سلسله دستورات و مقرّرات اخلاقی وعقاید مربوط به مبدأ و معاد نبوده، بلکه حکومتی همراه خود آورده که همه نیازمندیهای یک جامعه پاک و مترقّی را تضمین کرده است. به طور قطع یکی از ارکان چنین حکومتی تشکیل «بیت المال» برای رفع نیازمندیهای اقتصادی می باشد.
بیت المال اسلامی از زمان ورود پیامبر (ص) به مدینه و تشکیل حکومت اسلامی به وجود آمد و مشتمل بر اموالی بود که از منابع متعدّد گردآوری می شد :
از طریق «زکات»، «خمس»، «انفال»، «خراج»، «جزیه»، که هر کدام فصل مشروحی در فقه و قوانین اسلام و دستورات آن را به خود اختصاص داده، که این کتاب در مورد خمس بحث می کند.

فهرست

مقدّمهچند سؤال مهم درباره خمس 1- آیا خمس در قرآن مجید اختصاص به غنایم جنگی دارد؟ منظور از سهم خدا چیست؟ غنیمت در لغت غنیمت در عرف غنیمت در لسان مفسّران 2- آیا خمس در روایات منحصر به غنایم جنگی است؟ 3- آیا خمس در زمان غیبت امام زمان (ع) بخشیده شده است؟ 4- آیا خمس در صدر اسلام از مردم گرفته می شد؟ 5- آیا قرار دادن خمس برای سادات، تبعیض است؟احکام خمس خمس بر چه کسانی واجب است؟ مؤونه و هزینه های سال نحوه پرداخت خمس تصرّف در مال غیرمخمّسمصرف خمس سهم امام (ع) سهم سادات روش های اثبات سیادت سال خمسیموارد مشمول خمس 1- منافع کسب و کار سرمایه پس انداز و سپرده بانکها زراعت و باغداری و اشجار وسیله نقلیه و خودرو اجناس و کالاها و وسایل زمین و ملک و باغ (مستغلّات) احشام و حیوانات قرض و وام جهیزیّه بخشش، هدیه و جایزه حقوق و مزایا ارث وقف حج و زیارت دیه مهریه سکه، طلا و اشیای زینتیسایر موارد مشمول خمس 2- معدن 3- گنج 4- مال حلال مخلوط به حرام 5- جواهراتی که با غوّاصی به دست می آید 6- غنایم جنگی 7- زمینی که کافر ذمّی از مسلمان می خردمسائل متفرقه تعامل با کسانی که اهل خمس نیستند خمس میّت

کتاب الکترونیکی

رایگان

حجم : 280.5 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 91