× public_lbl_my_posts آثار من shop_lbl_channels public_lbl_profile_dropdown_edit خروج از حساب کاربری

گفتار معصومین علیه السلام (جلد دوم)

درس اخلاق آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظله)

ناشر : امام علی ابن ابی طالب(ع)

نویسنده :

مجموعه اثر : گفتار معصومین علیه السلام

صفحات کتاب : 232

کنگره : ‫‬‭BP248‫‬‮‭‬‭ /م7گ7 1300ی

دیویی : ‫‬‭297/63

کتابشناسی ملی : 2124573

شابک : 978-964-533-110-6

سال نشر : 1390

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.
دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب گفتار معصومین علیه السلام (جلد دوم)

مسائل اخلاقی در هر زمان از اهمیّت فوق العاده‌ای برخوردار است، و در زمان ما اهمیّت ویژه‌ای پیدا کرده است؛ چرا که عوامل فساد و انحراف در این عصر بیشتر از هر زمان نمایان شده است.
با پیشرفت علوم و صنایع، ابزار فساد در دسترس همگان قرار گرفته، و شیوه‌های دسترسی به مسایل غیراخلاقی گسترش پیدا کرده است. لذا بحث درباره مسایل اخلاقی ضروری‌تر به نظر می‌رسد، و بر عالمان آگاه و دلسوز است که برای گسترش اخلاق دست به دست هم دهند و جامعه را با اخلاق زنده بدارند؛ زیرا زندگی بدون اخلاق، پوچ و بی‌معناست.
اقوام روزگار به اخلاق زنده‌اند قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است
خوشبختانه در سالهای اخیر مباحث اخلاقی در حوزه زیاد شده است و اساتید حوزه مقداری از وقت خود را به این مهم اختصاص داده‌اند. از جمله این اساتید حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی ـ مدّظلّه العالی ـ می‌باشد که روزهای چهارشنبه قبل از شروع درس خارج فقه، حدیث کوتاهی را با بیان ساده و جذّاب شرح می‌دهند و بنده چون توفیق حضور در این جلسات را داشتم، برخود لازم دیدم این احادیث را جمع آوری کنم تا همه از کلمات نورانی ائمّه : بهره‌مند شوند و إن‌شاءالله از مصادیق این حدیث شریف پیامبر اکرم 9 قرار گیریم که می‌فرماید: «مَنْ حَفِظَ عَلی أُمَّتی أَرْبَعینَ حَدیثاً یَنْتَفِعُونَ بِها بَعَثَهُ اللهُ یَوْمَ القیامةِ فَقیهآ عالِماً؛ هر کس برای نفع امّت من چهل حدیث را در حافظه خود داشته باشد، خداوند او را روز قیامت فقیهی دانشمند برانگیزد».

نکته قابل ذکر این است که دسته بندی اوّلیه احادیث از معظّم‌له می‌باشد و شرح و بسط اضافی از بنده است و سعی شده است که توضیحات، بیشتر از تألیفات حضرت استاد مانند تفسیر نمونه و اخلاق در قرآن باشد.

... حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «إنَّ المُؤْمِنَ إذا نَظَر آعْتَبَرَ، وإذا سَکَتَ تَفَکَّرَ، وإذا تَکَلَّمَ ذَکَرَ، وإذا آسْتَغْنی شَکَرَ، وإذا أصابَتْهُ شِدَّةٌ صَبَرَ...؛ به راستی چون مؤمن بنگرد، عبرت گیرد و چون سکوت کند، بیندیشد و چون سخن گوید، ذکر گوید و چون بی‌نیاز شود، شکر کند و چون در سختی افتد، صبر کند...»...

فهرست

مقدّمه :عبرت و چند صفت دیگرحسن خلقمبغوض‌ترین مردمبدترین فقردو برنامه در زندگیمعادتفسیر به رأیعزت و افتخارتباه کردن عملکنترل شهوتعطا به اندازه کرامتفتنهعامل تحقیر، ذلیل و توهینچهار صفت ناپسنداقسام سه‌گانه قلبسؤال کردن ـ از خود راضی بودندرس توحید و خداشناسیچگونه با مردم زندگی کنیم؟عفو هنگام قدرتجاذبه و دافعهقدرت مسلمانان و عدم تشبه به کفّاریک درس بزرگ اجتماعیمعامله خداوند با گنهکارانضمیر پنهان و آشکار و خودشناسیاستفاده از عوامل طبیعیزنده کردن و میراندن دلمحاسبه نفسروزه و فوائد آنایمانخداوند ستّار العیوب استچرخش بین مال و جان و دیننیروی جسم انسان (روش درمان دردها)زهدمرگسه دستور اخلاقی (شجاعت، حیاء و فرصت)شناخت حقنعمت‌های الهیعاجزترین مردمصدقه و أجلرازداری، خوشرویی و خویشتن داری

کتاب دیجیتال

رایگان

حجم : 635.6 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 265