× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

مهتاب در قلمرو شب

مجموعه غزل

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 152

کنگره : ‏‫PIR7943‭‬ ‭/ح375‏‫‬‮‭م87 1392

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬1/62

کتابشناسی ملی : 3253166

شابک : ‭978-600-175-594-1‬

سال نشر : 1392

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب مهتاب در قلمرو شب

معرفی کتاب مهتاب در قلمرو شب

کتاب مهتاب در قلمرو شب دربردارنده ۷۰ غزل از شاعری است که توجه به آداب و رسوم محلی از ویژگی های عمده آثار اوست. این موضوع در برخی از سروده های این شاعر هم دیده می شود؛ به طوری که به گفته خود او با خواندن این دسته از اشعار می توان به هویت شاعر از این منظر پی برد.

در شعرهای این مجموعه سعی شده است تا از دریچه ای عاشقانه به ارتباط با عرش پرداخته شود و با ارائه مناجات هایی، رهایی انسان از زندگی امروز را آرزو کند. اگرچه اغلب این شعرها با موضوع عرفان سروده شده اند، اما واژگان عرفانی و اصطلاحات این حوزه در شعرها دیده نمی شود. واژگان این سروده ها، واژگان و اصطلاحاتی است که انسان امروز از آن ها استفاده می کند.


گزیده کتاب مهتاب در قلمرو شب

با دیدگان کبود، با گیسوان بلند

تهمینه و تب عشق، گُردآفرید و کمند

شعر و شراب و سرود، شور و ترانه و رود

عود و گلاب و عبیر، عطر و حریر و پرند

تقدیم مهر نهان، تسلیم خواهش جان

فردا نشسته جوان، چون کوه پشت سمند

افتاده وقت عبور، کبک پرنده به تور

گَردان به بویِ گریز، پنهان میانه بند

امشب که پیش منی، تصویر آن دو زنی

تو خفته بر سر بام، من خسته روی خرند

روزی شکسته دلی، آشفته آب و گِلی

بر سینه سخنم، با تیشه نقش تو کَند

چون سایه چهره نهفت، در رهگذار تو خفت

شد اشک شادی من، در مجمر تو سپند

ای کاروان سحر! از باغ گل چه خبر؟

در حسرتم مگذار، در خلوتم مپسند

روزم سیاهِ سیاه، از دود آتش آه

با حافظانه گناه، از زلفِ تو گله مند

فهرست

سرآغاز خواب تو را دیده بودم، خوابی که طعم غزل داشت تویی طراوت شعر و شراب خانگی ام خرمن خاکستری ز جنگل دورم چه عاشقانه می نوازی، چگور زندگانی ام را با دیدگان کبود، با گیسوان بلند صفحه تند می چرخد، قهوه خانه پرجوش است کبود شام بدرودی، سپید صبح دیداری غزل ۸ مشکن دل من! از این گله ها گوش سخن به زمزمه هایم نمی کنید از کوچه ها گذشت و فضا شاعرانه شد خواب و دخترم ساقی، روح آب و باغِ بید مَکِش انتظار دیگر، گل آفتابگردان! دریچه یک دهن آواز می شود بانو! سم ضربه کدامین اسب سپیده یال است دیشب تمام آینه ها تا صبح، چشم انتظار روی شما بودند چشمت به هم گره زده سبز و کبود را تلاقی کهن چلستون و مهتاب است بارش ابر و ناودان، باغچه و طراوتش با صبح و گل و آینه و آب، حریفی ای در بلوغ باغ سحر خوابگاهتان! دیشب که می خرامید، آیینه آفرین او تو نامه پنهانی اویی، گل قاصد! لغزان و پیچان روی یخ با استواری دزدیده اند از خانه من آسمان را مردی از تبار آب، جار می کشد مریم خورشید کودکانه نقاشی منی چراغ از ارغوان دارد کلام آتش آیینم عطر باید شد و با باد سفر باید کرد گنجشک ها را دوست دارم در گل نور من کیستم؟ تمام منی تو، منی که نیست روی شبنم چکیده ای داری در سینه، دفتر غزلی خاک کرده ام چشم سبزش چقدر زیبا بود مثل یک قصه گفتنی شده ای آه با توام ای مرد! شهسوار ایلاتی! عطر ایلاتی جنوبی بود نگین دیده دریایی اش را دوست می دارم ز بوی باده براتی برای من آورد این بیدمُشک ها که لطیف و معطرند ریخت در آتش، گل و ستاره و اسپند آواز کوچه باغی، آهنگ خواب دیدن دیشب چو باد بی سر و پا پرسه می زدم مرد، یک پشته علف آن طرف پُل می بُرد گلی برای تو چیدم که باغ لبخند است لبم را بسته می خواهند، مرغی نغمه خوان کمتر باز هم دختر دریا شد و آبی پوشید من داستان صولت صحرایی توام کدام دست کشیده ست طرح پای تو را تو از ترانه سبز چمن قشنگ تری جویبار و سنجاقک، کودکی که خندان بود شروه شروه دلوار، مرد مرد تنگستان زنی ز خانه خورشید مست می آمد در معرکه چنین خزانی از سنگ آیا با قناری می توانم گفت ز مخمل مژه اش باز شبنمی افتاد غزلی گفته ام امروز که فردا با اوست سیاه چادر شب نقره باف آمدنت صدای پای تو می آید از بهشت خیالم شب عاشقان بیدل، شب دوستان سعدی بیا و بغض کوهستانی ام را بشکن ای کولی! چه خبر دارد تب تابستان، ز لب خشکیده گلدان ها تو را نداشته باشم، سحر نمی آید باور نکرده آینه مرگ سپیده را فریاد که فرزانه گلگشت وطن رفت پُل خواجو (۱) آه... ای پل! تو قصه کهنی پل خواجو (۲) پل خواجو (۳) پل خواجو (۴) پل خواجو (۵)

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

5,135 تومان

حجم : 650.8 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 156