× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

اندیشه در بحران (دفتر ششم)

لکان، آرنت، هابرماس و یونگ در نگاهی کوتاه

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

مجموعه اثر : اندیشه در بحران

صفحات کتاب : 148

کنگره : ‏‫‬‮‭Q141‏‫‭‏‫‭/ز4‮الف‬8 1398

دیویی : ‏‫‭509/22‬‬

کتابشناسی ملی : 5495011

شابک : 978-600-03-3486-4

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب اندیشه در بحران (دفتر ششم)

معرفی کتاب اندیشه در بحران (دفتر ششم)

کتاب اندیشه در بحران (دفتر ششم) نوشته شهریار زرشناس است که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. کارل گوستاو یونگ روانشناس و روانکاو سوئیسی و یکی از شخصیت های تأثیرگذار در روند فکری عالم غرب مدرن در سده بیستم میلادی است. ژاک لکان روانکاو فرانسوی است. او آموزه های روانکاوی فرویدی را در افق اندیشه ساختار انگار و پسا ساختارانگار فرانسوی و نیز در حال و هوایی کمابیش پسامدرن بازخوانی کرده است.

یورگن هامبراس یکی از روشنفکران آلمان، تاثیرگذار در اندیشه  اجتماعی و سیاسی غرب معاصر است. او را می توان آخرین چهره مشهور به جامانده از جریان فکری موسوم به مکتب فرانکفورت دانست. نام هانا آرنت در مقام یک اندیشمند سیاسی با آثاری چون : انقلاب. خشونت و سرچشمه های توتالیتاریسم  پیوند خورده است در یک ارزیابی کلی، هانا آرنت را می توان مدافع و مروج  لیبرالیسم و منظومه ایدئولوژی های لیبرال -دموکراسی دانست.

گزیده کتاب اندیشه در بحران (دفتر ششم) 

نام هانا آرنت در مقام یک اندیشمند سیاسی با آثاری چون: انقلاب، خشونت و سرچشمه های توتالیتاریسم پیوند خورده است. در یک ارزیابی کلی، هانا آرنت را می توان مدافع و مروج لیبرالیسم و منظومه ایدئولوژی های لیبرال دموکراسی دانست. اگرچه برخی آرا و مواضع و نحوه مواجهه های تئوریک او به گونه ای است که وی را از ایدئولوگ‌های مرسوم مدافع و مروج لیبرالیسم متمایز می کند، محتوا و مؤلفه های اصلی آرا و آثار او نشان می دهد که وی تئوریسین و نویسنده ای لیبرالیست است. اگرچه به شیوه خود و تا حدی متفاوت با رویه مرسوم ایدئولوگ های لیبرال از این ایدئولوژی دفاع می کند.

هانا آرنت یک یهودیِ اهل آلمان بود. از آغاز جوانی، مسئله هویت یهودی اش برایش مهم تر شد و به  ویژه پس از ترک اجباری آلمان، بر وجه هویت آلمانی اش تقدم یافت. او را می توان روشن فکر و اندیشمندی لیبرال با تمایلات صهیونیستی نامید. ذهن و زبان آرنت صبغه ای کم  وبیش فلسفی دارد و در برخی آثار و نحوه مواجهه او با مباحث و مسائل سیاسی می توان ردپای تعلقات فلسفی او را دید. هانا آرنت در آلمانِ دوران امپراتوری قبل از جنگ جهانی اول به دنیا آمد و در ایالات  متحده امریکای دوران جنگ سرد، و مقارن با شکست این کشور در ویتنام، درگذشت.

فهرست

ژاک لکان در نگاهی کوتاه فصل اول: زمانه و زندگی ژاک لکان سده بحران های اقتصادی اجتماعی، آشفتگی و اضطراب و انکار معنا خطوط اصلی اندیشه فرانسوی در قرن بیستم لکان از تولد تا سال های پایانی دهه ۱۹۳۰ لکان و تکوین رویکرد لکانی در روان کاوی سمینارها و برخی آثار لکان فصل دوم: روایتی روان کاوانه از تزلزل سوبژکتیویته مفاهیم بنیادین روان کاوی لکان سوژه لکانی، سوژه چندپاره و متزلزل پی نوشت هانا آرنت در نگاهی کوتاه فصل اول: درباره زندگی و سوانح احوال تولد و کودکی و نوجوانی سال های دانشگاه، مارتین هایدگر، کارل یاسپرس، ازدواج با اشترن سال های اقامت در فرانسه، هاینریش بلوشر، ازدواج دوم، اقامت در امریکا فصل دوم: اندیشمندی با یک روایت خاص هانا آرنت و انقلاب توتالیتاریسم و صهیونیسم پی نوشت یورگن هابرماس در نگاهی کوتاه فصل اول: نگاهی کوتاه به زندگی و سوانح احوال تولد و تحصیلات فرانکفورت، مؤسسه تحقیقات اجتماعی، دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ فصل دوم: هابرماس و مکتب فرانکفورت افول مکتب فرانکفورت و هابرماس فصل سوم: مدرنیته ناتمام و خرد ارتباطی بیان فهرست وار رئوس آرا و پروژه فکری هابرماس پی نوشت کارل گوستاو یونگ در نگاهی کوتاه فصل اول: زندگی کارل گوستاو یونگ تولد و کودکی و دوران مدرسه و دانشگاه ازدواج دوستی با فروید و قطع رابطه با او سفرهای مختلف، شهرت و تکوین جهان نگری یونگ فصل دوم: اندیشه یونگ و بحران انحطاطی غرب مدرن مفهوم ناخودآگاهی در اندیشه یونگ اجزای سازنده ساختمان شخصیت از نظر یونگ آرکی تایپ ها تلقی و تفسیر یونگ از خدا لیبرال دموکراتِ مخالف آرمان گرایی انقلابی بحران فردانگاری لیبرالی پی نوشت

کتاب الکترونیکی (EPUB)

19,500 تومان

حجم : 961.6 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 148