× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

تربیت انسانی تمدن اسلامی

منظومۀ بیانات تربیتی برای مجموعه های فرهنگی

ناشر: شهید کاظمی

نویسنده:

صفحات کتاب : 240

کنگره : ‏‫DSR1692‭‬ ‭/ت4‏‫‭ت4 1398

دیویی : ‏‫‬‭955/0844‬

کتابشناسی ملی : 5645256

شابک : ‏‫‬‮‭978-622-6609-03-6

سال نشر : 1398

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب تربیت انسانی تمدن اسلامی

معرفی کتاب تربیت انسانی تمدن اسلامی

کتاب تربیت انسانی تمدن اسلامی، منظومۀ بیانات تربیتی رهبر انقلاب، آیت‌ الله سیدعلی خامنه‌ای، برای مجموعه‌های فرهنگی است که به کوشش وحید حُسنی هنزایی منتشر شده است.

در راه تربیت برای مجموعه‌های تربیتی این سوالات پیش می‌آید که آیا کاری که انجام می‌شود درست است؟ این کار به نتیجه قابل قبولی منتهی می شود یا خیر، آیا کار بهتر یا شیوه بهتری برای انجام کار تربیتی وجود دارد؟ این کاری که انجام می‌گیرد آیا حجیت دارد و ادا کننده تکلیف است؟ بین انبوهی از مفاهیم و معارف کدام معارف اولویت ارائه دارند؟ کدام روش‌ها برای ارائه این مطالب مناسب است؟ مخاطبان چگونه تقسیم‌بندی، جذب و حفظ شوند؟ به چه حوزه‌هایی از تربیت باید ورود کرد و چه حوزه‌هایی را باید مسکوت گذاشت؟ هدف نهایی تربیت چیست؟ چگونه می‌توان فهمید خروجی مطلوب حاصل شده است، یا خروجی مطلوب یک نظام جامع تربیتی چه چیزی می‌تواند باشد؟ این سوالات و ده‌ها سوال دیگر، مجموعه‌های فرهنگی را به پژوهش واداشته است. 

پژوهش پیش رو سند سوم از مجموعه پژوهش‌هایی است که دنبال تدوین یک نظام‌نامه جامع تربیتی بودند. پس از تدوین یک سند چشم‌انداز تربیتی و همچنین برنامه‌ریزی راهبردی برای مجموعه تربیتی مورد مطالعه، که بسیاری از سوالات فوق را می‌توانست پاسخ دهد، یک سوال بدون پاسخ ماند و آن هم حجیت برنامه‌های یاد شده بود.آیا برنامه‌های طراحی شده به روش‌های علمی آنقدر حجت شرعی و عقلی داشتند که بتوانند صرف هزاران نفر-ساعت فرصت طلایی مربیان، متربیان، کادر مجموعه تربیتی و همچنین هزینه‌های خیریه و مردمی اداره مجموعه‌های تربیتی را توجیه کنند؟

این سوال کلیدی تیم طراحی را به سمتی سوق داد که منطبق بر سلسله ولایت خدا، رسول و اولی الامر به بازخوانی منظومه فکری ولی امر مسلمین و ولی فقیه حاضر در حوزه‌های تربیتی بپردازد.

 کتاب تربیت انسانی تمدن اسلامی اهداف تربیتی و ارزش‌های محوری و راهبردی کلان تربیت در کلام رهبر انقلاب اسلامی را استخراج کرده است که برای مسئولان فرهنگی و تربیتی بسیار راهگشا است.

گزیده کتاب تربیت انسانی تمدن اسلامی

هدف، تربیت نیروی انسانیِ طراز جمهوری اسلامی است.  خدای متعال، بشر را طوری آفریده است که به تربیت‏ احتیاج دارد. هم از بیرون باید او را تربیت کنند، هم از درون، خودش باید خودش را تربیت کند. در مقوله ‏ی مسائل معنوی، این تربیت، یکی تربیت فکر و قوای عقلانی اوست که محلّ این تربیت، تعلیم است و یکی تربیت نفس و قوای روحی و قوه‏ی غضبیه و شهویه‏ ی اوست که نام این تربیت، تزکیه‏ است. تمام عبادات‏ و تکالیف شرعی‏ای که من و شما را امر کرده ‏اند تا انجام دهیم، در حقیقت ابزارهای همین تزکیه‏ یا همین تربیت‏ است؛ برای این است که ما کامل شویم. 

مسئله ‏ی تعلیم و تربیت، مسئله ‏ی زندگی بخشیدن و ولادت بخشیدن به یک مخاطب و یک انسان است. اسلام با این چشم نگاه می‌کند. شما تلاش کنید، سعی کنید، یک بخشی از زمینی را که خشک به نظر می‌رسد، بکاوید و از آن‌جا چشمه ‏ای جاری شود؛ شما یک بذری را که خیلی ناچیز به نظر می‌رسد، در زمین مستعدی بکارید و آن را آبیاری کنید تا نهال سرسبزی از آن متولد شود؛ مسئله این است. 

فهرست

1 دیباچه2 بخش اول: کلیات کار فرهنگی- تربیتی3 تمدن سازی وسیله ی تحقق عبودیت3-1 تبیین چرایی های تمدن سازی اسلامی3-1-1 مسئله حاکمیت اسلام3-1-2 افق همه کشورهای مسلمان تمدن درخشان اسلامی3-1-3 بهترین راه ترویج اسلام3-1-4 شاخص تمدن اسلامی3-1-5 آرمان نظام3-1-6 الزامات و محسنات تمدن اسلامی3-2 لازمه ی ایجاد تمدن اسلامی (تولید فکر و انسان سازی)3-2-1 تولید فکر3-2-2 پرورش انسان4 تربیت نیروی انسانی4-1 حوزه های تربیت4-2 حوزه های فکری (صاحب فکر و اندیشه شدن)4-2-1 راهبردهای حوزه تفکر (تقویت بنیه فکری)4-2-2 راهبردهای معرفتی (معرفت دینی)4-2-3 خودسازی علمی، تربیت علمی4-3 حوزه های اخلاقی (دل)4-3-1 راهبردهای حوزه اخلاق4-3-2 حالات قلبی توصیه شده4-4 حوزه های رفتاری4-4-1 راهبردهای حوزه رفتار4-4-2 مختصات رفتار مطلوب4-5 عوامل موثر در تربیت4-5-1 عوامل درونی و فردی4-5-2 عوامل بیرونی یا اجتماعی4-6 خروجی تربیت4-6-1 امام سازی (امام به لحاظ بنیه فکری، فعال، شخصیت معنوی)4-7 اصول اداره مجموعه ها4-7-1 راهبردهای مالی مجموعه ها4-7-2 کار متقن و عالمانه در مجموعه4-7-3 بایسته های کار تشکیلاتی4-8 روش ها و قالب های کار فرهنگی تربیتی4-8-1 قالب ها4-8-2 رویکردها

کتاب‌الکترونیکی

18,000 تومان

حجم : 4.0 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 240