× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

فلز کاری

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 142

کنگره : ‏‫‬‭TS205‏‫‭/ی‌2ف‌8 1387 ‬

دیویی : ‏‫‬‭671

کتابشناسی ملی : ‏‫‎1‎8‎8‎1‎5‎5‎0‬

شابک : 978-964-471-637-9

سال نشر : 1387

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب فلز کاری

معرفی کتاب فلز کاری

فلزکاری در جهان و ایران موضوع اصلی کتاب است. در کتاب فلز کاری به مروری برپیشینه فلزکاری، بررسی خواص و ویژگی های فلز با تأکید برخواص مس و آلیاژ برنج، مختصری درباره ساخت و قلمزنی روی فلزات و آلیاژها، حکاکی روی مس و نقره و میناکاری پرداخته شده است.

کتاب به مروری بر پیشینه فلزکاری، بررسی خواص و ویژگی های فلز: با تأکید بر خواص مس و آلیاژ برنج، مختصری درباره ساخت و قلمزنی روی فلزات و آلیاژها، حکاکی روی مس و نقره، میناکاری، آشنایی با هنر ملیله کاری، مختصری درباره هنر طلاکوبی روی فولاد، آشنایی با هنر فیروزه کوبی، که شامل زرگری و فیروزه کوبی است، می پردازد. مولف با عنایتی که بر تحقیقات علمی ای که روی فلز کاری داشته توانسته این هنر را در ایران به صورت علمی کاربردی نماید.

چاقوسازی و ساخت «قندشکن» و قلم تراش، قفل سازی، شامل قفل های رمزی و قفل های کلیدی از بحث های کاربردی فلزکاری در ایران است که از روزگاران دور سلاطین و امرای منطقه کاربرد داشته است.

آشنایی با زیورآلات محلی، ضریح سازی و ساخت در ِ اماکن متبرکه و سایر هنرهای مرتبط با فلزکاری که مجموعا ً با عکس و نقشه همراه است از بحث های حسین یاوری در کتاب فلز کاری است.

یاوری باور دارد که فلزکاری و هنرهای مرتبط با آن به عنوان هنر صناعی، از کهن ترین روزگاران تا دوران معاصر و زمان حال استفاده کاربردی داشته است. آثار ارزشمندی همچون مفرغینه های لرستان، زیورآلات و ریتون های هخامنشی، بشقابهای نفیس و زرین و سیمین ساسانی، آثار بی بدیل صدر اسلام، مفرغها و مشبک کاری های بی همانند سلجوقی و نفایس گرانقدر فلزی چون طلاکوبی ها و نقره کوبی ها و مرصع کاری های دوران صفویان و سرانجام ضریح های پرجلوه و با ا ُبهت اماکن متبرکه از اهم استفاده های فلز در ایران است.

فلزکاری، خود رشته های متعدد و متنوعی همچون انواع قلم زنیها، حکاکی، میناکاری، ملیله کاری، طلاکوبی، نقره کوبی، فیروزه کوبی، چاقوسازی و ساخت قلم تراش، قفل سازی، ساخت زیورآلات محلی، ضریح سازی و ساخت در اماکن متبرکه و... را شامل می شود که با بحث مرتبط با آن در ایران استفاده های متعدد داشته است و در آینده گردشگری و صنعت محلی می تواند مورد توجه ملی قرار گیرد.

فهرست

فصل اول: مروری بر پیشینه ی فلزکاریفصل دوم: بررسی خواص و ویژگی های فلز: با تأکید بر خواص مس و آلیاژ برنجفصل سوم: مختصری درباره ی ساخت و قلمزنی روی فلزات و آلیاژهافصل چهارم: حکاکی روی مس و نقرهفصل پنجم: میناکاریفصل ششم: آشنایی با هنر ملیله کاریفصل هفتم: مختصری درباره ی هنر طلاکوبی روی فولادفصل هشتم: آشنایی با هنر فیروزه کوبیفصل نهم: چاقوسازی و ساخت قندشکن و قلم تراشفصل دهم: قفل سازی فصل یازدهم: آشنایی با زیورآلات محلیفصل دوازدهم: ضریح سازی و ساخت در اماکن متبرکهفصل سیزدهم: سایر هنرهای مرتبط با فلزکتابنامه

برچسب ها

فلزکاری

کتاب الکترونیکی

5,500 تومان

حجم : 123.8 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 144