× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

هر لبت یک کبوتر سرخ است

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 80

کنگره : ‏‫‭‬‭PIR8146‭‬ /ر96‏‫‬‭‬‭ه‍4 1388

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬1/62‬

کتابشناسی ملی : ‏‫‬‭م85-37133

شابک : 978-964-506-299-4

سال نشر : 1388

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب هر لبت یک کبوتر سرخ است

معرفی کتاب هر لبت یک کبوتر سرخ

کتاب هر لبت یک کبوتر سرخ است، در مجموعه کتاب های شعر امروز جای می گیرد. مجموعه ای که سعی دارد با ارج نهادن به تلاش و تکاپوی شاعران جوان و انتشار آثارشان، فضا را برای ایجاد خلاقیت و نوآوری در شعر مهیا کند. این نخستین مجموعه شعر غلامرضا طریقی شاعر زنجانی است. همه شعرهای کتاب در قالب غزل سروده شده و دارای مضامین عاشقانه و اجتماعی هستند.

گزیده کتاب هر لبت یک کبوتر سرخ

عشق چرخی است که بر محور تن می­چرخد!
مثل یاد تو که دور سر من می­چرخد!

یاد تو اسب سفیدی است که با آمدنش
روح در عرصه میدان بدن می­چرخد!

از چه فصلی است هوای تو که تا می ­آیی
باد می­ خشکد و گل روی چمن می­ چرخد!

بی­گمان از تو و از نام تو دم خواهم زد
تا زبان با تب تشکیل سخن می­چرخد!

زندگی دایره بسته­ ی مرگ است و در آن
سا لها عقربه دنبال کفن می­ چرخد

درباره نویسنده کتاب هرلبت یک کبوتر سرخ است

غلامرضا طریقی در همه غزل های این مجموعه، همواره در پی نوآوری و ایجاد زبانی تازه و امروزی بوده است. کتاب دارای پنجاه و سه غزل است که نوعی رندانگی در همه شعرها ، به عنوان یکی از ویژگی های برجسته دیده می شود.

طریقی در مجموعه شعر«هر لبت یک کبوتر سرخ است»، گاه نیز از زبان امروزی فاصله گرفته و به زبان غزل های کلاسیک عرفانی نزدیک می شود.

خیلی ها می گویند که غزل، قالب مطلوب روزگار ما نیست، خیلی های دیگر هم بر این اعتقادند که غزل را نباید با زبان امروزی و مدرن آمیخت و شمایل قدیمی و اصیلش را خدشه دار کرد. اما در این میان، شاعران جوانی چون غلامرضا طریقی هم هستند که راه خودشان را می روند و غزل های امروزیشان، نه تنها موجب انحطاط این قالب نیست، بلکه آن را از رکود و فراموشی نیز می رهاند. شاعر در کتاب «هر لبت یک کبوتر سرخ است»، تا آنجا دست به نوآوری می زند که بی هیچ هراسی شعرهای تغزلی اش را لباس طنز می پوشاند و در کنار تشبیه معشوق به شکوه سبلان، از مربای کشنده حرف می زند.

شعرهای مجموعه همگی شعرهایی سرزنده، شوخ طبع و خوش آوا هستند و از بازی های زبانی و پیچیدگی های مضمونی در آن ها خبری نیست.

فهرست

گل میوه دهندهمطلوب منآتشفشان خاموشدایره مرگسفید، تو سیاه، منبندرطلوع«مولوی» چرخان!پیش تو من کیستم؟آمد ولی مرددفال و تماشااعتراضعقدکنانچشم، زیتونجبر!نبرد یک طرفهترن زنآفرینشتمشک، چینی«من» نامهشکست بت پرستکلید روی درصیغه!ائتلاف چپ با راستفاصله در نقشهزودرنجی!حبه انگوربرف باکرهدوباره، مثل همیشهتو هم روزی در این مسیر مدورآن قدر پ‍ُرم از توکمی اغراقاین نیمه غزلقصه ای نیستامشب، همین امشبزمستان استلیلا اگر تو باشیگلایهتوجیهیک جفت قلب تپیده!بی می با هی با نی در دی!حافظ مشق بگیرمنزویسیاهم کنبرف و تنور!بدون توکلاغ قصه مادربزرگچه عیدی؟هلا چشم!هنوز همتاریخ غزلماه بوس!

برچسب ها

کتاب الکترونیکی (EPUB)

6,500 تومان

حجم : 101.6 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 41

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر