× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

شخصیت شناسی در مثنوی و کمدی الهی

ناشر: سوره مهر

نویسنده: ,

صفحات کتاب : 222

کنگره : ‏‫‬‮‭PIR5301‏‫‬‮‭/آ4ش3 1397

دیویی : ‭8‮فا‬3/31‬

کتابشناسی ملی : 5148420

شابک : ‭978-600-03-2237-3‬

سال نشر : 1397

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب شخصیت شناسی در مثنوی و کمدی الهی

معرفی کتاب شخصیت شناسی در مثنوی و کمدی الهی

برشی از مقدمه کتاب شخصیت شناسی در مثنوی و کمدی الهی: دو نفر بودیم با تجربه های متفاوت. در مقابل ما دو شخصیت بزرگ ادبی قرار داشتند. دانته از غرب و مولانا جلال الدین از شرق. فرضیه ما ان بود که می شود تیپ های شخصیتی این دو کتاب را با هم مقایسه کرد و در نهایت به ابعاد مشترک شخصیتی بسیار رسیدم و نیز بعضی تفاوت ها. چهار سال کاری طاقت فرسا را با هم ادامه دادیم و دستاورد این چهار سال، یک کتاب است و نیز یک دوستی پایدار .

گزیده کتاب شخصیت شناسی در مثنوی و کمدی الهی

شیطان کمدی الهی، دارای خدم و حشم و قدرت نظامی و و تشکیلاتی وسیع است که به خصوص در سرود بیست و یکم و سرود سی و چهارم دوزخ دارای هیبتی عظیم در دیار شرور و بدی ها است، به حدی که قدرت او نه در حد قدرت الهی ؛ ولی نزدیک به آن نمود می یابد.

اما در بعضی از حکایات مثنوی ابلیس از مقامی پایین تر از انسان برخوردار است ، تا حدی که آدم به چشم تحقیر بر وی نگاه می کند و خداوند، مهر قدیمی که به فرشته مقرب خود که بعدها بدلیل تکبر رانده شد ، آشکار می سازد :

بانک بر زد عزت حق کای صفی / تو نمی دانی ز اسرار حقی
پوستین را باز گونه گر کنم / کوه را از بیخ و از بن بر کنم

پرده صد آدم آن دم بر درم / صد بلیس نو مسلمان آورم
گفت آدم توبه کردم زین نظر / این چنین گستاخ نندیشم دگر

فهرست

فصل اول: جلال‏ الدین محمد بلخی و دانته آلیگیری؛ فرزندان زمانه خویشحضور دو شاعر در دو کتاب شعردو شاعر، فراتر از زمانه خودتفاوتی مهم میان دانته و مولانا در انتخاب شخصیت‏ هافصل دوم: دو عارف یا دو فیلسوف اجتماعیبه کار بردن زبان عامهآغاز کتاب، شکوایی ه‏ای علیه زمانشیوه ‏های تخریب جامعه از سوی شخصیت‏ هافصل سوم: جایگاه معرفه‌ النفس در مثنوی معنوی و کمدی الهیشیوه‌های روان‌شناسی در مثنویساکنان دوزخ گناهکارند یا بیمار روانیبرزخ؛ وجه مشترک مثنوی و کمدی الهیفصل چهارم: گناه از دیدگاه اجتماعی و روان‏ شناختیغرور عاملی مهم در ارتکاب گناهحسادت: ام‏ المعاصی یا ام ‏الامراض؟!نقش غضب در ارتکاب گناهفصل پنجم: نقش جبر و اختیار در انتخاب انسانانسان مثنوی، رانده ‏شده از نیستان، سرگردان و در جست‏وجوی حقیقتنقش توبه به‌منزله مکانیزمی دفاعی در برابر گناهمصداق‏ هایی در اثبات مقام اختیارسخن آخرکتاب‌نامه

کتاب الکترونیکی (EPUB)

16,000 تومان

حجم : 333.5 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 224