× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

شب ستاره و گیسو

ناشر: سوره مهر

شاعر: انیسه موسویان

مجموعه اثر : شعر امروز

صفحات کتاب : 56

کنگره : ‏‫PIR8223‭‬ ‭/و548266‏‫‬‭ش2 1386

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬1/62‬‏‬

کتابشناسی ملی : ‏‫‬‭م85-37674

شابک : 978-964-506-302-1‬‏‬

سال نشر : 1386

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب شب ستاره و گیسو

معرفی کتاب شب ستاره و گیسو

مجموعه «شب ستاره و گیسو» دارای ۳۷ قطعه شعر و شامل 28 غزل، 2 چهارپاره، 3 شعر سپید و 4 نیمایی با مضامینی عاشقانه و مذهبی است. عنوان کتاب از بیتی از غزلی عاشقانه با عنوان «برای صدایت» گرفته شده است: «شبی برای صدایت ترانه می خوانم شب ستاره و آیینه و گل و گیسو» مجموعه با غزلی تحت عنوان «جای پا» و با این مطلع آغاز می شود: «باز با دل گرفته در هوای تو شعر تازه ای سروده ام برای تو»

«با نام تو»، «مرهم»، «غریبانه»، «احساس بارانی»، «چشم های خیس»، «نیلوفرانه» و «در عطر شببوها» عناوین بعضی از شعرهای این مجموعه هستند.

بخش قابل توجهی از این مجموعه شعرهای مذهبی انسیه موسویان هستند. چهارپاره «قامت بلند شکیبایی» در مدح و ثنای بانوی حماسه ساز کربلا حضرت زینب (س) سروده شده است. «بهار باور» به آستان مقدس حضرت زهرا (س) پیشکش شده است. در حال و هوای زیارت امام رضا(ع) نیز چهارپاره «اجابت» زینت این مجموعه شعر است.

انسیه موسویان در گفت وگویی عنوان کرده است: «شعرهای من لطیف، ساده و صمیمی و به دور از هرگونه ابهام و پیچیدگی سروده شده اند؛ شاید چون خودم آدم پیچیده ای نیستم.» این کاملترین و موجزترین تعریفی است که می توان آن را برای شعرهای مجموعه «شب ستاره و گیسو» به کار برد و البته خود شاعر این کار را انجام داده است.

هم شعرهای عاشقانه و هم شعرهای آیینی این مجموعه همه آرام، لطیف، ساده و صمیمی هستند با زبانی شسته رفته و بدون مشکل. این خصیصه البته تا حدودی به خاستگاه شعر او که خراسان است، برمی گردد.

برجستگی شعرهای انسیه موسویان در عاطفه سرشار، شفاف و البته محجوب اوست. عاطفه ای که از حس زنانه شاعر و دلتنگی های او نشأت می گیرد و به گونه ای لطیف، آرام و محجوب در کلمات و تعبیرات او جاری می شود و هر دو بعد معشوقگی و مادرانگی یک هویت مؤنث را بروز می دهد.

زنانگی ای که در جان و روان شعرهای این شاعر است نه در تظاهرهای کلمات و ترکیباتی که بعضی مدعیان فمینیسم به گونه ای نازل و اروتیکوار آن ها را بر پرچم میکنند و سمبل و نماینده زنانه سرایی معرفی اش می کنند:

«دلتنگم آنچنان که غریبانه اشک ریخت

دریا به روزگارم و باران به حال من

ای علت لطیف تغزل! کمی بخند

تا بشکفد ترانه به لب های کال من»

فهرست

جای پا نیلوفرانه به سمت سرخ‌ترین گل تقدیر بهار بارور قسم به رود ملال بهانه مرهم احساس بارانی تا لحظه‌های شکفتن می‌رسد . . . یادگاری کی می‌رسم بخوان شور شکفتن در هوای روییدن من و تو برای صدایت اشاره کن غریبانه کبوترانه در عطر شب‌بوها بخوان ترانه . . . خبر پرواز روشن ببار آستانه او قامت بلند شکیبایی اجابت رویش بگذار . . . از روشنی صبح غمگین در چشم‌های خیسم با ماه،باستاره با نام تو

کتاب‌الکترونیکی

3,000 تومان

حجم : 1.7 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 53