× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

سه نگاه

سه نگاه به برخی از مسئله های موجود در سه ساحت فرهنگ، روایت و پژوهش و پژوهش جنگ؛ دفاع مقدس

ناشر: سوره مهر

نویسنده: ,

صفحات کتاب : 232

کنگره : ‏‫‬‭DSR1600‏‫‭‏‫‬‭/ج8س9 1397

دیویی : ‏‫‬‭955/0843‬

کتابشناسی ملی : 5567786

شابک : ‏‫‭978-600-03-2900-6‬

سال نشر : 1397

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب سه نگاه

معرفی کتاب سه نگاه

کتاب سه نگاه شامل ۱۸ مقاله است که مسائل این حوزه را در ساحت‌های یادشده بررسی کرده است. یکی از این ساحت‌ها فرهنگ است که شامل زبان و ادبیات بوده و به مباحثی مانند عوامل مؤثر در بازتاب جنگ هشت ساله در زبان ادبی و هنری، چرایی به کار بردن عبارت «دفاع مقدس» به جای جنگ تحمیلی یا جنگ هشت ساله ایران و عراق، رابطه میان پایداری مردم ایران در جنگ و تأثیرپذیری از فرهنگ عاشورا و ... پرداخته است. 

پیش از این، در دو نوبت، مجموعه مقالات آقای علیرضا کمری چاپ و منتشر شده است؛ یکی، در کتاب یاد مانا که دربرگیرنده‌ پنج مقاله درباره‌ خاطره ‌نویسی و خاطره ‌نگاشته‌ های جنگ و جبهه و دفاع مقدس است و نخستین بار سال 1381 به چاپ رسید و دیگری، پویه‌ پایداری که سال 1397 منتشر شد.

 و مشتمل بر 40 مقاله و گفت ‌و گو در باب ادبیات پایداری/ ادبیات مقاومت، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات جنگ و ادبیات دفاع مقدس است که از این تعداد 9 مقاله از 33 مقاله مربوط به ایشان، و 3 گفت‌ و گو از 4 گفت ‌و گو با ایشان است (صرف ‌نظر از 3 نشست که ایشان یک تن از شرکت ‌کنندگان در آن نشست‌ ها بوده است). 

اکنون در پایان سال 1397، دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سوره‌ مهر، کتابی با عنوان سه نگاه به مسئله ‌های موجود در سه ساحت «فرهنگ»، «روایت» و «پژوهش» جنگ/ دفاع مقدس منتشر کرده ‌اند که گزیده‌ دیگری از مجموعه مقالات آقای کمری است. کتاب سه نگاه، دربرگیرنده‌ 18 مقاله در سه ساحت یاد شده است.

فهرست

اشاره بخش اول: فرهنگ (زبان، ادبیات و هنر) زبان فارسی؛ زبان اندیشه و فرهنگ و انقلاب اسلامی جنگ؛ زبان، اندیشه و فرهنگ رابطه اسم و مُسمّا در دو اصطلاح «جنگ تحمیلی» و «دفاع مقدس» رابطه و پیوند انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس با فرهنگ عاشورا ذکر مصیبت، بن‌مایه فرهنگی خاطرات دفاع مقدس طنزها و شوخ‌طبعی‌ها و مطایبه‌های جبهه‌گیان؛ ... مناسبت‌زدگی رسانه‌ها؛ عوامل، پیامدها، راهکارها توسعه‌نیافتگی تئاتر دفاع مقدس؛ ...بخش دوم: روایت (خاطره، تاریخ) «روایت حاقّ امر واقع»؛ امکان یا امتناع؟ رابطه خاطرات جنگ/ دفاع مقدس و تاریخ‌نگری و تاریخ‌نگاری «سندیت خاطرات جنگ/ دفاع مقدس»؛ ... تاریخ‌نگاری جنگ در ایران شهید آوینی، فاتح روایت؛ بررسی رابطه آوینی و روایت مقتل‌نگاری آوینی در کتاب «فتح خون»؛ ...بخش سوم: پژوهش (آسیب‌ها، چالش‌ها و بایسته‌پژوهی‌های جنگ) این جاده یکطرفه نیست؛ واکاوی تعاملات جنگ ... مطالعات نشانه‌شناختی جنگ/ دفاع مقدس؛ ... ناکارآمدی طرح یکسان‌سازی مزار شهدا؛ ... شناخت اسناد خانگی جنگ/ دفاع مقدس؛ ... کتاب‌شناخت

کتاب الکترونیکی (EPUB)

15,000 تومان

حجم : 229.8 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 356