× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

زندگی هنرمندان

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

مترجم: اصغر قره باغی

صفحات کتاب : 991

کنگره : ‏‫‬‭N6922‭/و2ز9 1383

دیویی : ‏‫‬‭709/2245

کتابشناسی ملی : ‭م‌83-35119

شابک : ‎964-471-978-6

سال نشر : 1383

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب زندگی هنرمندان

معرفی کتاب زندگی هنرمندان

 

کتاب زندگی هنرمندان اثر سترگ جورجو وازاری، که نام کامل آن «زندگی برجسته ‏ترین نقاشان، پیکره‏ سازان و معماران» است، از سده‏ ی هفدهم به این‏سو بارها در سراسر جهان به زبان‏ های گوناگون ترجمه شده و همواره به ‏عنوان معتبرترین مأخذ برای مطالعه ‏ی هنر دوران رنسانس به آن استناد شده است. بسیاری از هنرشناسان وازاری را سلسله ‏دار یک تحول فرهنگی می ‏دانند. بسیاری از پژوهشگران و تاریخ‏ نگارانی که شیوه‏ ی درست تحقیق و دریافت هنر ناب را به منتقدان جهان آموختند، و شماری از هنرشناسان ازجمله یوآخیم وینکلمان، یاکوپ بورکهارت، هاینریش ولفلین، ابی واربرگ، اروین پانوفسکی و دیگران که چشم و گوش تماشاگران آثار هنری را باز کردند و افق ‏های چشم‏ اندازی پردامنه را پیش روی هنردوستان سده‏ ی نوزدهم و بیستم گستردند، همگی خود را مدیون آغازگری و رهنمودهای جورجو وازاری می‏ دانند.

کتاب زندگی هنرمندان در قرن شانزدهم نوشته شده و اکنون پس از چهارصد و سی ‏و پنج سال که از انتشار آن می ‏گذرد، سرانجام در نخستین سال ‏های هزاره سوم به فارسی درمی ‏آید. ناگفته پیداست که این دیرکرد از آن‏گونه مسامحه‏ ها و بی ‏اعتنایی ‏ها نیست که بتوان برای آن دلیلی پذیرفتنی تراشید؛ کتاب وازاری می ‏بایست بسی پیش‏تر به فارسی برگردانده می ‏شد و معنای ناگزیر این قصور آن است که خواننده ‏ی پژوهشگر ایرانی در سراسر دست‏کم پنجاه سال اخیر که به مطالعه ‏ی دقیق‏تر و جدی ‏تر هنر روی آورده، تنها به شنیدن نام کتاب و نویسنده ‏ی دوران ‏ساز آن بسنده کرده است. 

جورجو وازاری در پایان کتاب زندگی هنرمندان به شرح زندگی و آثار خود پرداخته است. از این شرح و آگاهی ‏هایی که به گونه ‏یی پراکنده و در بخش‏ های گوناگون کتاب، به ‏ویژه هنگام پرداختن به زندگینامه ‏ی لوکا سینیورلی و فرانچسکو سالویاتی آورده، اطلاعات دقیقی از زندگی خود نیز به دست می ‏دهد.


گزیده کتاب زندگی هنرمندان

سیل های بی پایان شوربختی و بی رسمی هایی که همه چیز را در سرزمین ماتم زده ی ایتالیا نابود کرد و این دیار را در کام خود فروکشید، نه تنها در سیلان بنیان کن خود سنگ بر سنگ نگذاشت و هر پدیده یی را که می شد نام اثر هنری بر آن نهاد از میان برداشت، بلکه همگی هنرمندان را نیز از پهنه ی روزگار برانداخت. این فاجعه یی چند هولناک بود که خود داستانی دراز دارد و از گنجایش این مقال بیرون می افتد، اما این قدر باید گفت که پی آمدی بس شوم تر نیز داشت و بر اثر آن اندیشه ی هنر یکسره از ایتالیا رخت بربست. دیر گذشت تا آن که سرانجام به خواست پروردگار، جووانی چیمابوئه که تقدیر چنان رفته بود تا گامی چند در احیای هنر ایتالیا بردارد و نخستین پرتو زندگی را بر آن بتاباند به سال 1240 در شهر فلورانس و در خانواده ی چیمابوئه که از دودمانی شناخته و نژاده بود دیده بر جهان گشود.

با گذشت زمان ذکاوتی سرشار و استعدادی کم مانند در کودک پدید آمد و پدرش او را به شاگردی نزد آموزگاری که از خویشان آن ها بود و در کلیسای سانتا ماریانوولا به نوآموزان دستور زبان می آموخت فرستاد تا ادبیات بیاموزد. اما چیمابوئه با ناسازگاری و عناد، به جای پرداختن به ادبیات با الهام از طبیعت و غریزه ی خویش پیوسته طراحی می کرد و تنها هنگامی به خواست خود قلم بر کاغذ می نهاد که خیال تصویر کردن چیزی را در سر می پخت. چیمابوئه کودکی خوش قریحه بود، سراسر وقت روزانه ی خود را صرف طراحی آدم، اسب، خانه و برخی تصویرهای خیالی در دفتر و کتاب های خود می کرد و سرزنش های آموزگار را به چیزی نمی گرفت. یقین است که بخت و سیر حوادث نیز با این جوان با استعداد سازگار بود.

چراکه در آن روزها فرمانروای فلورانس برخی از نقاشان یونانی را به این شهر فراخوانده بود و می خواست هنر نقاشی را که دیگر نشانی از آن برجای نمانده بود در شهر و دیار خود احیا کند. استادان یونانی ضمن اجرای پاره یی نقاشی های پراکنده، تزیین نمازخانه ی گوندی را نیز که در جوار نمازخانه ی اصلی سانتاماریا نوولا واقع بود به عهده داشتند. این نمازخانه با آن که سقف و برخی از دیوارهای آن بر اثر مرور زمان از میان رفته هنوز برجاست. چیمابوئه جوان که سخت مجذوب هنر نقاشی بود سراسر روز به تماشای استادان یونانی و شیوه ی کارکردن آنان می ایستاد و آرزویی جز آن در سر نداشت که روزی قلم به دست گیرد و همپای ایشان نقاشی کند. دیری نگذشت که پدر چیمابوئه و نقاشان یونانی با دیدن شیفتگی و اشتهای سیری ناپذیر این کودک به هنر دریافتند که اگر به وی فرصت فراگیری این حرفه داده شود و اندکی کارورزی کند، نقاشی توانمند خواهد شد.

از این رو پدر چیمابوئه تدبیر کار چنان دید که فرزندش را به شاگردی نزد استادان یونانی روانه کند تا آداب طراحی و نقاشی را بیاموزد. این تصمیم چیمابوئه را به وجد آورد، دل به کار نهاد و با یاری گرفتن از استعداد غریزی خود، چنان که عادت زیرکان است در مدتی اندک به آن مقدار از پیشرفت دست یافت که هم در طراحی و هم در رنگ آمیزی از همه ی آموزگارانش برگذشت و سرآمد و سلسله دار نقاشان روزگار خود شد. فهرست

درباره ‏ی «زندگی هنرمندان» نام‏ هاویژه ‏واژگان وازاریسپیده ‏دم تاریخ نوین، رنسانس و پی‏آمدهای آنبخش نخست: رنسانس آغازینپیشگفتار بخش نخستچیمابوئهجوتوسیمونه مارتینیدوچوبخش دوم: رنسانس میانهپیشگفتار بخش دومیاکوپو دلاکوئرچالوکا دلا روبیاپائولو اوچه ‏لولورنتزو گیبرتیمازاتچوفیلیپو برونلسکیدوناتلومیکلوتسو میکلوتسیپییرو دلا فرانچسکافرا آنجلیکولئونه باتیستا آلبرتیفرا فیلیپو لیپیآندره ‏آدل کاستانیویاکوپو، جنتیله و جووانی بلینیدومینیکو گیرلاندایوآنتونیو و پییرو پولایی‏ئولوساندرو بوتیچلیآندره ‏آ دل وروکیوآندره‏ آ مانتنیابرناردینو پینتوریکیوپییترو پروجینولوکا سینیورلیبخش سوم: اوج رنسانسپیشگفتار بخش سوملئوناردو دا وینچیپییرو دی کوزیموجورجونه دا کاستل‏فرانکوآنتونیو دا کورجورافایل سانتسیوآندره ‏آ دل سارتومادونا پروپرتسیا رُزیروسو فیورنتینویاکوپو دا پونتورمومیکل ‏آنجلو بوناروتیتیسینهنرمندان دیگری‏ که وازاری در کتاب خود از آن‏ ها نام‏برده‏ است پیام جورجو وازاری به هنرمندانسال‏شمار زندگی وازاریفهرست مآخذ

کتاب الکترونیکی (EPUB)

45,000 تومان

حجم : 41.9 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 991