× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

خنیاگران آذربایجان

نقش عاشیق های آذربایجان در حماسه سرایی وحماسه نوازی

ناشر: سوره مهر

گردآورنده: عمار احمدی

صفحات کتاب : 147

کنگره : ‏‫‬‮‭PIR8484‏‫‭/‮الف‬3خ9 1393

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬1/009

کتابشناسی ملی : 2792497

شابک : ‫978-600-175-379-4

سال نشر : 1393

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب خنیاگران آذربایجان

معرفی کتاب خنیاگران آذربایجان

کتاب خنیاگران آذربایجان شامل نقش عاشیق های آذربایجان در حماسه سرایی و حماسه نمایی است. عاشیق ها نوازندگان و آوازخوانانی هستند که اشعار و داستان های ترکی و آذری به یادگار مانده از گذشتگان را با استفاده از سازهایی به نام های «قوپوز» و «چگور» می خوانند.

رسالت بزرگ عاشیق اینست که هر کجای دنیا نشانه ای از عشق، معرفت، مردانگی، جوانمردی و وطن پرستی باشند و آن را به اثر هنری ماندگار بدل می کند. جایگاه عاشیق ها به دلیل نقش آن ها در انتقال فرهنگ و ادبیات شفاهی مردم محقق شده است.

در بخشی از کتاب خنیاگران آذربایجان درباره نقش عاشیق قوربانی یکی از همین عاشیق ها در دوره صفوی آمده است. عاشیق قوربانی در عصر شاه اسماعیل صفوی زندگی می کرد. این عاشیق بزرگ آذربایجان ،که خوشبختانه شعرهای زیادی از او به یادگار مانده ،در احیا و حفظ حماسه ها و دلیری های دلیر مردان شیعه ایرانی نقشی اساسی ایفا نموده است.

نقل است که در هنگام لشکر کشی شاهان صفوی عاشیق های آذربایجان، با سازهای خود همراه قیزیل باش ها می شدند. آن ها حماسه ها را به رشته نظم می کشیدند و با زبان ساز آن حماسه ها را برای آیندگان حفظ می کردند.

عاشیق ها در میدان جنگ با ساز خود خود حس وطن پرستی و غیرت و شجاعت را در دل سپاهیان زنده می کردند و با ایجاد شور و حماسه باعث قوی تر شدن روحیه سپاهیان در جنگ ها می شدند. به گواه تاریخ در درباره شاه اسماعیل چهل عاشیق خدمت می کردند. در راس آن ها عاشیق قوربانی بودکه ماجراهای عاشقانه و حماسی شاه اسماعیل را در در قالب شعری، چون «قوشما» و« گرایلی» به نظم می کشید. 

علاوه بر این ، عاشیق قوربانی برای شاه اسماعیل هفت آهنگ جداگانه ساخته بود که عبارت اند از :«شاه خطایی»،«شاهسئونی»،«باش دیوانی»، «حیدری»، «ابراهیمی»و «سواطانی». عاشیق قوربانی ،در جنگ با شبیک خان اوزبک، که همراه شاه اسماعیل به دیار خراسان سفر کرده بود، با دیدن قبر مطهر امام رضا (ع) می سراید:

خوراساندا قیزیل گونبذ آغاسی

گوزوم خیلی انتظاری چکیبدی

سرور گنبد طلایی خراسان

چشمانم خیلی انتظار دیدار تو را کشیده و....

فهرست

جدول نشانه های آوایی پیشگفتار مقدمه منظومه اول: عاشیق قوربانی و حماسه او در جنگ چالدران منظومه دوم: ساری عاشیق منظومه سوم: عاشیق خسته قاسیم (قاسم) منظومه چهارم: عاشیق علعسگر و حماسه او در جنگ جهانی اول منظومه پنجم: عاشیق از نگاه عاشیق ولی عبدی منظومه ششم: شهید عاشیق بشیر شهریاری و حماسه او در هشت سال دفاع مقدس منظومه هفتم: عاشیق حسن اسکندری و حماسه وطن منظومه هشتم: عاشیق فتحالله رضایان و حماسه سرایی و حماسه نوازی او از هشت سال دفاع مقدس منظومه نهم: عاشیق عادل الیفی؛ عاشق حماسه سرایی و حماسه نوازی از وطن منظومه دهم: عاشیق حسن جنّتی و حماسه بهمن منظومه یازدهم: عاشیق اکبر صادقی و حماسه سرایی و حماسه نوازی او از ماه بهمن منظومه دوازدهم: عاشیق قادر رسولی و حماسه سرایی و او از بسیجیان هشت سال دفاع مقدس شاعر حماسی سرای عاشیق ها آهنگساز حماسی آذربایجان؛ استاد بهمن حمیدی ایران بایاتی های حماسی در کلام و ساز مقدس عاشیق ها توضیح برخی نام ها و اصطلاحات کتابنامه نمایه مصاحبه ها

کتاب الکترونیکی

6,500 تومان

حجم : 10.1 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 152