× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

خاطرات 15 خرداد تهران

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

مجموعه اثر : خاطرات 15 خرداد

صفحات کتاب : 436

کنگره : ‏‫‮‬‭‭DSR1533‏‫‬‭/ب2خ23 1388

دیویی : ‏‫‭‬‮‭955/0824045‬

کتابشناسی ملی : ‎1‎6‎0‎8‎7‎4‎9

شابک : 978-964-506-671-8

سال نشر : 1388

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب خاطرات 15 خرداد تهران

معرفی کتاب خاطرات 15 خرداد تهران

کتاب خاطرات 15 خرداد تهران اثر علی باقری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این کتاب شامل روایت خاطرات جمعی از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی حاضر در قیام 15 خرداد 1342 تهران می باشد. اگرچه پیشینه مبارزات سیاسی مخالفان رژیم پهلوی به سال‌های پیش از دهه 40 می‌رسد اما بی‌تردید قیام خونین 15 خرداد 1342 نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم ایران محسوب می‌شود که توانست بر تمامی مناسبات و محاسبات انقلابیون و حکومت تاثیر بگذارد و مسیری تازه در تاریخ معاصر کشور باز کند.

تا پیش از این حادثه مخالفان رژیم می‌کوشیدند با اعتراض‌های خیابانی و اعتصابات گوناگون مبارزه با رژیم پهلوی را ادامه دهند اما 15 خرداد 1342 ناکارآمدی چنین شیوه‌ هایی را نمایان ساخت.
در حقیقت این رویداد عظیم تاریخی تجربه بزرگی از قیام مردم علیه ظلم و ستم و نیز نمایانگر شکست رژیم شاه در انجام اهداف استعمارگران آمریکایی و انگلیسی بود که سال‌ها برای اجرای آن سرمایه‌گذاری کرده بودند.

 اساسا پس از این واقعه بود که مبارزان به روشنی احساس کردند راه مبارزه قانونی کاملا بسته شده است و باید به جستجوی تمهیداتی دیگر برای ادامه مسیر برخیزند و از همین زمان است که نقش رهبری امام خمینی (ره) در وحدت بخشی و سازماندهی موثر نیروهای مردمی برجسته می‌شود.

 اما توسل حکومت به استفاده از قوای مسلح در مقابل اعتراضات خیابانی، اقدامات ساواک در سرکوب احزاب و تشکل‌های سیاسی قانونی و مسالمت‌جو که همگی از تبعات سیاسی رویداد 15 خرداد 1342 به شمار می‌آیند عمدتا و اغلب در شهر تهران فرصت ظهور و بروز پیدا می‌کرد و از این جهت پرداختن به خاطرات 15 خرداد در تهران و بازشناسی ابعاد و زوایای آن از جمله مهم‌ترین اولویت‌ های پژوهشی به شمار می‌رفت که خوشبختانه علی باقری در کتاب حاضر با بذل التفات نسبت به این مساله و صرف زمانی بالغ بر چهار سال، شرح و شمای جامعی از آن به دست داده است.

غلامعلی حدادعادل، رضاحداد عادل، حسین شریعتمداری، زهرا رهنورد، اکبر صالحی، سیدمحمد غرضی، محمدتقی فلسفی، جلال‌الدین فارسی، سیدرضا نیری از جمله چهره‌ هایی هستند که خاطرات آن ها از قیام 15 خرداد تهران طی گفت‌وگوهایی که علی باقری با آن ها انجام داده، در کتاب خاطرات 15 خرداد تهران  منعکس شده است.

فهرست

مقدمه چاپ دومسعید امانیسیدمحمدتقی بیان زادهرضا حداد عادلغلامعلی حدادعادلمحمد جعفر خرم دلسعیدرجایی خراسانیزهرا رهنوردسیداسماعیل زری بافسیدعباس زری بافحسین شریعتمداریعلی شریعتمداریحبیب الله شفیقمحمدصادق تهرانیاکبر صالحیحسین صالحیسید مرتضی صالحی خوانساریمحمدمهدی عبد خداییسیدمحمد غرضیسیدمحمدرضا غرویعلی اکبر غفاریسیدعلی غیوری نجف آبادیجلال الدین فارسیمحمدتقی فلسفیمحسن لبانیسیدمحمد محتشمی پورجواد مقصودیعلی اکبر مهدوی خوانساریسیدرضا نیری فهرست اعلام

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

64,000 تومان

حجم : 1.6 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 409