× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

جلوه های نمایشی جنگ

با نگاهی به رفتار، گفتار و نوشتار رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 150

کنگره : ‏‫‬‮‭DSR1627‭‬ /ن8‏‫‮‭د4 1397

دیویی : ‏‫‮‭955/0843

کتابشناسی ملی : 4317370

شابک : ‏‫‭978-600-03-2245-8‬‭‬‬‬

سال نشر : 1397

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب جلوه های نمایشی جنگ

معرفی کتاب جلوه‌های نمایشی جنگ 


 نویسنده در کتاب جلوه های نمایشی جنگ در چندین فصل به خلاقیت‌های نمایشی در رفتار، گفتار و نوشتار رزمندگان به ویژه در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌پردازد و چندین مثال و شاهد میآورد. هنر نمایش با همه فرازها و فرودهایش در کشورمان، دارای جایگاه ویژه و تأثیرگذاری است که هرچه تلاش‌های مربوط به آن عمیق‌تر باشد، نتایج بهتری به دست می‌آید. مانند سایر هنرها، هنر نمایش هر چه بر پایه و بنیان پژوهش‌های به‌روز و عمیق و مسئله‌محور پیش رود، تأثیرات بیشتری ایجاد کند. از جمله مسایلی که هنوز ظرفیت‌هایش برای تقویت هنر در کشور، ــ به ویژه نمایش ــ کشف و کارشناسی عمیق نشده، تجربه هشت سال دفاع مقدس در دهه نخست انقلاب اسلامی است که رخدادی منحصر به فرد در تاریخ این سرزمین به حساب می‌آید.

در راستای استفاده از تجربه دفاع مقدس در جهت تقویت هنر، پژوهش حاضر تلاشی است برای نشان دادن ظرفیت‌های موجود و نهفته در  جنگ هشت‌ساله که پژوهشگر توانسته با تابش نور به گفتار، رفتار و رویکرد نمایشی و زوایای پنهان تعامل رزمندگان در جبهه‌ها با یکدیگر، ماده خام بیشتری برای توسعه تئاتر دفاع مقدس فراهم سازد. این پژوهش پیوند موفقی است میان هنر و گنجینه دفاع مقدس که پژوهشگر  اثر خود شخصاً حضور در عرصه جنگ را تجربه کرده است. به بیان دیگر، این کار روایتی دست اول از ظرفیت‌های عناصر نمایشی در هشت سال دفاع مقدس است که می‌تواند مورد استفاده عموم پژوهشگران، کارگردانان و نویسندگان نمایش کشور قرار گیرد.


گزیده کتاب جلوه‌های نمایشی جنگ 

پدیده‌ها و حوادث بزرگی همچون جنگ می‌تواند شکل‌ها و جلوه‌های تازه‌ای از فرهنگ و هنر با خود به همراه بیاورد. به تعبیر دیگر، جوامع با گذار از فراز و نشیب‌های تاریخی خود، هنر ویژه‌ی خود را می‌آفرینند. جنگ هشت‌ساله‌ی عراق علیه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما متأسفانه هنوز نتوانسته تأثیرات خود را در شاخه‌های مختلف هنر و ادبیات از قبیل سینما، نقاشی، شعر، داستان‌نویسی و هنرهای نمایشی نشان دهد. تنها در ده دوره‌ی جشنواره‌ی سراسری دفاع مقدس، بیش از سیصد ‌و پنجاه نمایش اجرا شده است.  

اگرچه در این جشنواره‌ها نمایش‌هایی درخور توجه‌ دیده‌ایم، اما به اعتراف برگزارکنندگان، منتقدان، هنرمندان و نویسندگانی که خود در این عرصه تجربیاتی داشته‌ و دارند، تئاتر جنگ هنوز نتوانسته به جایگاه شایسته‌ی خود دست پیدا کند و بر تئاتر کشور تاثیر بگذارد؛ چیزی که از آن انتظار می‌رفت و می‌رود. 

جدا از دلایلی که به سیاست‌گذاری‌های فرهنگی متولیان جامعه مربوط می‌شود، یکی از دلایل آن شاید به عدم شناخت ما از جنگ، فرهنگ جبهه و رزمندگان برگردد. کسی که در این عرصه قلم می‌زند، یا خود باید جنگ را تجربه کرده و با فنون و تکنیک‌های درام آشنا باشد یا اینکه با مطالعه دقیق فرهنگ جبهه، به مکان‌ها، زمان‌ها، موقعیت‌ها و شخصیت‌های آن نزدیک شود. در این صورت، نه فقط با تأثیر از جنگ‌های دیگر به نشان‌دادن جنبه‌های ویران‌کننده جنگ توجه کند و آثاری به اصطلاح ضد جنگ به وجود بیاورد (آثاری که معمولاً پایانی یاس‌آور و تلخ دارند، رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته‌اند و به پایمردی‌ها و دفاع مظلومانه‌ی رزمندگان بی‌توجه‌اند) و نه از سویی دیگر با خلق و خویی شعارگرا، نسبت به همه‌ی شعارهایی که به نام ضدیت با جنگ سر داده شده است، تنفر خود را اعلام کنند. با شناخت آدم‌هایی که هشت سال با جنگ و در جنگ زندگی کرده‌اند و با تأمل در رفتار، گفتار و نوشتار آنان می‌توان به تئاتر ناب دفاع مقدس نزدیک شد و آثاری درخور شأن تئاتر این کشور خلق کرد.


معرفی نویسنده کتاب جلوه‌های نمایشی جنگ 

غلامحسین دریانورد، متولد سال 1342 از بندر گناوه و دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی است.  وی در حال حاضر، مدیر مسوولی انتشارات دریانورد را برعهده دارد. از جمله آثار وی می‌توان به "از درس و مشق شیدایی..."، " از ع‍ش‍ق‌ و ن‍ی‍م‍ک‍ت‌ه‍ای‌ خ‍ال‍ی؛‌ ه‍م‍راه‌ ب‍ا ش‍ه‍ی‍دان‌ دان‍ش‌آم‍وز ب‍ن‍در گ‍ن‍اوه‌"، "ره‌آورد آورد"، "تا ساحل سپید سعادت" و "فانوس‌های ساحلی" اشاره کرد.

فهرست

گفتار نخست بخش اول: زمینه ها فصل اول: مقدمه 1-1 ) پرسش‌های پژوهش 1-2 ) پیشینه و روش تحقیق 1-3 ) منابع اصلی پژوهش 1-4 ) مفاهیم، اصطلاحات و برابر نهادها 1-5 ) سپاسگزاری فصل دوم: جنگ، تعریف ها و توصیف ها 2-1 )چند تعریف از جنگ 2-2 ) مراحل چهارگانه ی جنگ 2-2-1 ) دوره ی باستان 2-2-2 ) قرون وسطی 2-2-3 ) عصر نوین 2-2-4 ) جنگ های پس تمدرن بخش دوم: جلوه ها و جنبه های نمایشی جنگ در گزیده ای از اساطیر، تاریخ و ادبیات پیش آشنایی فصل سوم: جنبه های نمایشی جنگ در گزیده ای از اسطوره ها و قصه های آفرینش 3-1 ) جنبه های نمایشی جنگ در قصه ی آفرینش زرتشتی 3-2 ) جنبه های نمایشی جنگ در قص هی آفرینش مانوی 3-3 ) جنبه های نمایشی جنگ در قصه ی آفرینش سرخ پوستان ایروکوا 3-4 ) جنبه های نمایشی جنگ در اساطیر یونان فصل چهارم: جنبه ها ی نمایشی جنگ در ادبیات فصل پنجم: جنبه ها ی نمایشی جنگ در گزیده ای از تاریخ 5-1 ) جنبه های نمایشی جنگ در گزیده ای از تاریخ کهن 5-1-1 ) تحوتس سوم و فتح شهر یافا 5-1-2 ) نبرد قادش 5-2 ) جنبه های نمایشی جنگ در گزیده ای از تاریخ معاصر 5-3 ) جنبه های نمایشی در گزید های از جنگ های پس تمدرن بخش سوم: جلوه ها، جنب هها و خلاقی تهای نمایشی در رفتار، گفتار و نوشتار رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران پیش آشنایی: فصل ششم: جنبه ها ی نمایشی در رفتار رزمندگان 6-1 ) آدمک سازی 6-2 )روش های نمایشی حفظ جان و استتار 6-3 )سلاح های نمایشی 6-4 ) تقلید صدا 6-5 ) زبان نمایشی یا توافقی 6-6 ) ورزش، سرگرمی و اوقات فراغت 6-7 ) صحنه آرایی 6-8 ) عید نوروز 6-9 ) جشن حنابندان: 6-10 ) عاشورا و شب غریبان 6-11 ) چفیه: 6-12 )رویاها فصل هفتم: جنبه ها ی نمایشی در گفتار رزمندگان 7-1 ) حاضرجوابی ها 7-2 ) شوخ طبعی ها 7-2-1 ) آخ کربلای پنج 7-2-2 ) سعادت خوب است برای پسر همسایه 7-2-3 ) خانه ی خاله 7-2-4 ) بگو راه ندارد 7-2-5 ) اردک را از مرغابی می ترسانی؟ 7-3 ) منظومه 7-3-1 ) آمد به سرم فصل هشتم: جنبه های نمایشی در نوشتار رزمندگان 8-1 ) خاطرات 8-1-1 ) نگاهی به کتاب خاطره ی «تپه برهانی 135» 8-1-2 ) برای مطالعه ی بیشتر کتابنامه

کتاب الکترونیکی (EPUB)

21,400 تومان

حجم : 166.5 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 152