× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

دیدگاه پنجم

بررسی مبانی موسیقی از دیدگاه های فقهی، عرفانی، فلسفی و مقامی

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 280

کنگره : ‏‫‬‭‬‮‭BP232/82‏‫‭/‮الف‬9د9 1398

دیویی : ‏‫‬‭‬‮‭297/4878

کتابشناسی ملی : 5388796

شابک : ‏‫‭978-600-03-2811-5‬‬

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب دیدگاه پنجم

معرفی کتاب دیدگاه پنجم

کتاب دیدگاه پنجم، تاریخ موسیقی را از پیش از دوره جاهلیت تا اوائل عباسیان مورد بررسی قرار داده و دیدگاه های مختلف و سماع در تصوف و عرفان را بسط داده و به نظرات فلاسفه اشاراتی کرده است. و نظرات فقهی و کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

گزیده کتاب دیدگاه پنجم

هیچ دینی کتاب آسمانی خود را با صدای خوش (موسیقی) خواندن توصیه نکرد. پیامیر در احادث متعدد فرمودند: «اقروؤا القرآن بالحان العرب و اصوات ها » قرآن را با آهنگ های عربی و موسیقی خوش عربی بخوانید. اساساً ظهور نوع زیباخواندن ترتیل قرآن با نزول قرآن تعالی پیدا کرد.

 عرب جاهلی که اشعار خود را با موسیقی ها و الحان متناسب همان اشعار می خواند، آهنگ و لحن (ملودی) و وزن و ایقاع خاص در الفاظ قرآن موجب تولید نوع خاص موسیقی عربی شد. چون قرآن شعر و شعرگونه نیست که وزن و قافیه و ردیف و ردی داشته باشد، اما وجود انواع وجوه بلاغی و معانی و بیان در الفاظ قرآن، نوع خاصی از موسیقی را ایجاب کرد که عرب نومسلمان از امام علی (ع) و صحابۀ خوش صدا، آن را فراگرفتند.

فهرست

پیشگفتار چاپ دوم پیشگفتار چاپ اولبخش اول: غناء و موسیقی تعاریف الفاظ و اصطلاحات ارکان ترکیبی و تجریدی صوت لفظ غناء در روایات تحسین صوت و حالت اطراب انواع دیگر الحان و تأثیرات هریک ماهیت رقص و نقش و تأثیر آن لهو ذات غناء خاتمهبخش دوم: دیدگاه فقهی موسیقی مقدمه گزارشی از این رساله [ترجمه] رسالۀ ایقاظ النائمین و ایعاظ الجاهلین مقدمۀ رساله [تعریف موسیقی] مقصد اول مقصد دوم خاتمهبخش سوم: دیدگاه عرفانی نظر شیخ بهائی دربارۀ سماع بحث سماع در رسالۀ وحدت وجود شیخ بهائی دیدگاه ملاحسین کاشفی دربارۀ سماع سماع، موسیقی عرفانی است مقدمه موسیقی در اسلام حال منبعث از قرآن و شعربخش چهارم: دیدگاه فلاسفه دربارۀ موسیقی مقدمه فیثاغورث (ح 570 ق.م) افلاطون ارسطو فلاسفۀ اسلامی رسالۀ موسیقی از رسائل اخوان ‏الصفا ترجمۀ اصل رسالهبخش پنجم: سیر تاریخی موسیقی مقامی سیر تاریخی موسیقی مقامیفهرست منابع

کتاب الکترونیکی (EPUB)

26,000 تومان

حجم : 282.3 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 280

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر