× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

درس های بازیگری

بازی برای دوربین

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 192

کنگره : ‏‫‬‭PN1995/9‭‬ /ب2‏‫‭‮الف‬4 1390

دیویی : ‏‫‬‭‭791/43028

کتابشناسی ملی : ‎2‎3‎1‎8‎1‎8‎9

شابک : ‏‫‬‭‬‭978-600-175-148-6

سال نشر : 1390

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب درس های بازیگری

این اثر علمی به چگونگی بازی بازیگر در مقابل دوربین فیلم و سینما پرداخته و میان بازیگری تئاتر و فیلم و سینما تفاوت جدی قائل شده است. این کتاب برای دانشجویان رشته بازیگری و کارگردانی سینما نوشته شده است.

هنر بازیگری شاید پرطرفدارترین هنر زمانه ما باشد. جذابیت های بازیگری برای بسیاری فریبنده است و آنها را به خود جذب می کند. امروز اغلب جوانان فکر می کنند که بازیگری هنر آسانی است که فقط با داشتن چهره یا رابطه ای در دنیای سینما، می توان قله های این هنر را فتح کرد. خیلی از آن هایی که می خواهند وارد این عرصه شوند، نمی دانند که بازیگری، هنری پر مشقت و نیازمند فراگیری و تجربه است. نبود آموزش آکادمیک در سینمای امروز باعث شده تا سینما محملی باشد برای بازی بازیگران یک بار مصرف! مهدی ارجمند در این کتاب سعی کرده که قوانین و اصول بازیگری، به ویژه بازیگری جلو دوربین را بررسی کند.

او در این راه ابتدا الفبای بازی در یک فیلم را را بررسی می کند و با نگاهی به تاثیرهای هنرهای پیشین به بازیگری، می کوشد تا مخاطب را با اصالت این هنر آشنا کند. او در گام بعدی به سراغ ارتباط قاب و بازی رفته و مسایلی چون اندازه قاب، زاویه دید، میزانسن و عدسی را مورد ارزیابی قرار می دهد. ارجمند تمام مباحث این کتاب را به همراه مصداق هایی شرح می دهد تا درک مسایل پیچیده بازیگری را برای مخاطبش آسان کند.

به عنوان نمونه وقتی او از زبان نگاه و زبان چهره یاد می کند، سریعا به نقش ژولیت بینوش در فیلم آبی و یا الیزابت تیلور در فیلم غول اشاره می کند. البته تصویر این بازیگران هم در کتاب چاپ شده تا مخاطب با دیدن تصاویر عینی، درکی بهتر از مباحث مطرح شده در کتاب داشته باشد.

از آنجایی که کتاب به صورت کارگاهی (یعنی سوال و جواب استاد و هنرجو) تالیف شده، مخاطب در برخورد با مباحث پیچیده بازیگری احساس خستگی نمی کند و با رغبت مسائل را دنبال می کند.

فهرست

دیباچهمقدمهفصل اول: الفبای بازی در فیلم (تأثیر از هنرهای پیشین) الف) نقاشی (بازیگر مُدل) ب) عکاسی (بازیگر موضوع) ج) تئاتر بازیگر خطیب بازیگر پیکرفکنفصل دوم: ارتباط قاب و بازی الف) اندازه قاب نمای کامل (دینامیک بدن) نمای متوسط (دینامیک دست و صورت) نمای نزدیک (دینامیک چشم) ب) زاویه دید پایین (تأکید بر اندام های تحتانی قاب) بالا (تأکید بر وجوه فوقانی قاب) ج) میزانسن سطوح میزانسنیک (لایه بندی قاب) بازیگر و شیء (چرخش انرژی) د) عدسی زاویه باز (بازی در عرض قاب) زاویه بسته (بازی در عمق نما)فصل سوم: حضور دوربین الف) دوربین، ناظر بازی دیوار چهارم خط فرضی ب) دوربین، طرف بازی نگاه به عدسی حرکت دوربین ج) چشم سوم برون فکنی آزمون و خطاپایانه: اصطلاحات

برچسب ها

کتاب الکترونیکی (EPUB)

16,900 تومان

حجم : 17.1 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 192