× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

مهرویی و مستوری

بازآفرینی منظومه خسرو و شیرین در سینما

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

صفحات کتاب : 285

کنگره : ‏‫‬‭PN۱۹۹۶‏‫‬‭/ح۹م۹ ۱۳۸۷

دیویی : ‏‫‬‭۸۰۸/۰۶۶۷۹۱۴۳

کتابشناسی ملی : 1202531

شابک : ‏‫‫‬‭978-964-506-475-2

سال نشر : 1387

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب مهرویی و مستوری

از میان آثار ادبی، شاهکارهای ادبیات کهن، منظومه ها و داستان های عرفانی، کم نیستند آثاری که ظرفیت های نمایشی و تصویری درخور توجهی دارند و در ساختار و مضمون و محتوا با اصل تثبیت شده درام، سازگارند.

زهرا حیاتی در این کتاب به سراغ منظومه خسرو و شیرین رفته و کارکردها و جذابیت های اثر بی نظیر نظامی گنجوی را به الگوی درام نزدیک می کند.

از آن جایی که کتاب حیاتی پژوهشی میان رشته ای به حساب می آید، او در ابتدا مفاهیم اولیه و راهبردهای بازآفرینی ادبیات در سینما را تعریف می کند و بعد جذابیت های دراماتیک خسرو و شیرین را نمایان می کند.

نویسنده در این کتاب با بررسی نوع ادبی و شیوه بازآفرینی نظامی این حقیقت را آشکار می کند که خسرو و شیرین در زمینه داستان پردازی از نوپردازی ها و ظرایفی برخوردار است که از یک سو می تواند دستمایه ای برای بازآفرینی نمایشنامه و فیلمنامه قرار گیرد و ازسوی دیگر در شیوه بازآفرینی الهام بخش است.

حیاتی در این اثر کوشیده تا ترکیب ماجراهای اصلی و فرعی خسرو و شیرین را تحلیل کند و شخصیت های داستان نظامی را در قالب تئاتر یا سینما معرفی کند. او کشمکش های مهیج این داستان را با کنش های یک اثر دراماتیک مقایسه می کند و به این نتیجه می رسد که نقطه مشترک داستان نظامی با یک نمایشنامه استاندارد در گفت وگو هاست.

حیاتی با تحلیل ساختار این گفت و گوها می کوشد تا راهی را برای تصویری کردن منظومه خسرو و شیرین را به مخاطبش ارائه دهد...

فهرست

مقدمهفصل اول: بازآفرینی منظومه « خسرو و شیرین» در سینما مفهوم بازآفرینی بازآفرینی در ادبیات بازآفرینی ادبیات در سینما مناسبات ادبیات و سینما اقتباس ادبی اصول بازآفرینی ادبیات در سینما بازآفرینی ادبیات غنایی(منظومه های عاشقانه فارسی) بازآفرینی « خسرو و شیرین» فصل دوم: ظرفیت های نمایشی در ساختار « خسرو و شیرین» ساختار دراماتیک الف. مقابله آغاز فیلمنامه و آغاز « خسرو و شیرین» ب. مقابله میان فیلمنامه و میان « خسرو و شیرین» ج. مقابله پایان فیلمنامه و پایان « خسرو و شیرین» نتیجه فصل سوم:ظرفیت های نمایشی در عناصر و فنون داستانی « خسرو و شیرین» 1. کارکردها و جذابیت های دراماتیک در « خسرو و شیرین» 2. شخصیت پردازی دراماتیک در « خسرو و شیرین» 3. گفتگوی دراماتیک در « خسرو و شیرین» 4. زمان و مکان دراماتیک در « خسرو و شیرین» 5. درونمایه دراماتیک در « خسرو و شیرین» فصل چهارم: ظرفیت های تصویری در « خسرو و شیرین» تصویرپردازی در ادبیات و سینما مقابله تصویرپردازی « خسرو و شیرین» با تصویرپردازی سینماییفهرست منابعفهرست اعلام

کتاب الکترونیکی

2,000 1,500 تومان

حجم : 3.9 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 273

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر