× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

دیار عیاران

جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 284

کنگره : ۱۳۹۴ ۴گ ۸۰۸ س/ PIR4

دیویی : 23/ 3فا8

کتابشناسی ملی : 4020059

شابک : 978-600-03-0277-1

سال نشر : 1394

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب دیار عیاران

مطالعهٔ متون کهن فارسی و داستان های عامیانه اصلی بسیار مهم در شناخت تاریخ زندگی یک قوم است و از زوایای گوناگون درخور مطالعه و بررسی؛ از جمله می توان آن ها را از دیدگاه اجتماعی ارزیابی کرد. این بررسی ها ما را با آداب و رسوم و آیین ها و اعتقادات مردم گذشته، تحولات اجتماعی، دگرگونی باورها، و تداوم برخی از سنت ها آشنا می سازد.

داستان های کهن شامل نکته های بسیاری دربارهٔ اوضاع اجتماعی و اداری و آداب و رسوم اند و منصوره گرجی در کتاب «دیار عیاران؛ جلوه های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار» بر آن است با معرفی گوشه هایی از فرهنگ عامهٔ گذشتگان از جمله آداب و رسوم عیاران، پادشاهان و دربار، جشن ها و عزاداری ها، آداب مهمانی و معاشرت در داستان سمک عیار، مجموعه ای از ارزش های فرهنگی و اجتماعی را در جامعه های سنتی ایران بررسی کند.

او در این اثر سه سوال اصلی مطرح کرده است:

آیا سمک عیار، به منزلهٔ داستان عامیانهٔ کهن، از آداب و رسوم و سنت های جاری جامعه برخوردار است؟، مؤلف سمک عیار از کدام یک از عناصر فرهنگ عامه بهره جسته و تا چه حد استفاده کرده است؟، کدام یک از این عناصر همچنان در میان مردم این زمانه رایج است؟

منصوره گرجی در این تحقیق، کوشیده است تا به این سوالات پاسخ دهد.

فهرست

فصل اول: کلیات مقدمه پیشینه تحقیق اهداف تحقیق فرهنگ فولکلور یا فرهنگ عامه چیست؟ ویژگی های فولکلور کارکردهای فرهنگ عامه در اجتماع ادب عوام گونه های ادبیات عامیانه ویژگی قصه های عامیانه فواید مطالعه داستان های عامیانه سمک عیار حماسه، قصه، رمان یا ... شیوه انتقال حماسه ها نثر کتاب زمان و مأخذ داستان راوی داستان و مزد او رد پای مردم در داستان سمک سیری در آیین عیاری و جوانمردی پیشینه عیاری جنبه جهانی عیاری اصول اخلاقی عیاران خلاصه داستانفصل دوم: آداب و رسوم آیین شهریاری و پادشاهی مناصب و مشاغل درباری آداب و رسوم درباری آداب پذیره شدن و استقبال رسول ـ رسول داری مصونیت رسول آداب میهمانی در دربار خلعت دادن آیین شراب خواری دوستگانی خوردن جرعه شراب بر سر کسی ریختن چاشنی گرفتن سرگرمی و تفریح شکار کردن موسیقی نرد و شطرنج بازی بلعجب بازی عید نوروز و آداب آن مناصب و مشاغل نظامی آداب رزم مجازات و انواع شکنجه ها بناها و ساختمان های شهر اصناف و پیشه ها آداب تولد و نام گذاری فرزند آداب ازدواج213 تدفین مردگان و آداب سوگواری خوراک پوشاک درمان و طبابت باورهای عامیانه خواب و تعبیر آن امثال و حکم شگفتی های داستانفصل سوم: آداب و رسوم عیاران شادی خوردن خواهرخواندگی ـ برادرخواندگی سوگند خوردن سلاح عیاران یا ساز شبروان حیلت های عیاران تغییر چهره استفاده از داروی بیهوشی نقب بریدن کمند افکندن همراه داشتن کیسه زر فرجام سخنمنابع

کتاب الکترونیکی

1,170 تومان

حجم : 850.5 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 289