× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

قاعده لاضرر

ترجمه القواعد الفقهیه

ناشر : امام علی ابن ابی طالب(ع)

نویسنده :

صفحات کتاب : 248

کنگره : BP169/5‏‫‬‮‭/م7ق9041 1390

دیویی : 297/324

کتابشناسی ملی : 3164098

شابک : ‏‫978-964-533-155-7‬

سال نشر : 1390

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.
دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب قاعده لاضرر

از مهم ترین مسائلی که تحقیق و بحث درباره آن بر فقیه واجب است، «قواعد فقهی» است که وسیله ای برای رسیدن به احکام فراوانی در تمام ابواب فقه بوده، و در مباحث و ابواب مختلف فقه، فروع مهمّی بر آن مبتنی است.

ولی علی رغم این جایگاه مهم، آن گونه که شایسته آن است مورد بحث واقع نشده نه در فقه و نه در اصول فقه مگر بخش ناقصی از آن، مانند «قاعده لا ضرر»; و بعضی قواعد دیگر مانند «قاعده تجاوز» و «قاعده فراغ» که در کتب اصولیون متأخر به عنوان بحث تبعی و جنبی مطرح شده، و به طور مستقل از آن بحث نکرده اند.

در نتیجه این قواعد فقهی همانند آوارگانی شده اند که نه مسکنی می یابند و نه قراری می گیرند، چرا که نه در فقه جای دارند و نه در اصول. از یک طرف امکان ندارد این قواعد را به صورت کامل در علم فقه مورد بحث قرار داد، زیرا هر یک از مسائل فقهی مربوط به بحث خاصی است; از طرف دیگر، بسیاری از این قواعد ربطی به مسائل اصولی ندارند تا بتوان از آن ها در علم اصول بحث کرد. حق این است که برای آن علم مستقلّی در نظر گرفته شود، چرا که در کتب فقهی به این قواعد نیاز مبرم داریم.

برچسب ها

فقهی و اصولی

کتاب دیجیتال

رایگان

حجم : 607.4 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 145