× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

هویت ایرانی و حقوق فرهنگی

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

مجموعه اثر : مجموعه آثار دکتر عماد افروغ

کنگره : ‫‬‭‬‭DSR65/ر9‭‮‬‫‬‭‭‮الف‬663 1387‭‮‬

دیویی : ‫‬‭‬‭955/0044‭‮‬

کتابشناسی ملی : 1254167

شابک : 978-964-506-524-7

سال نشر : 1387

شابک دیجیتال : 978-600-03-1484-2

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب هویت ایرانی و حقوق فرهنگی

افروغ در این اثر تلاش کرده است تا با چارچوب مرجع قرار دادن مباحث هویت ایرانی و حقوق فرهنگی و تعریفی خاص و نسبتاً فلسفی از فرهنگ، پاسخ گوی چندین سوال اساسی در عرصه فرهنگ از قبیل رابطه فرهنگ و سیاست باشد. تبادل فرهنگی ، امکان پذیری و محدوده آن، وظایف دولت در عرصه فرهنگ؛ مفهوم مدیریت فرهنگی فرهنگ و سیاست، پایخت فرهنگی جهان اسلام، جوان و هویت، حقوق فرهنگی و نقش دولت از جمله مباحثی است که در این اثر مورد بحث قرار گرفته است. هویت‌ ایرانی، چیستی و مؤلفه‌های آن، نسبت آن با حقوق فرهنگی و آسیب‌شناسی فرهنگی دوره‌های مختلف پس از انقلاب نیز از دیگر موضوعاتی است که افروغ در این کتاب به آن می پردازد. افروغ در ابتدای بحث چالشها و پارادکس هایی که هویت با آن موجه را مطرح می کند. هویت چیست؟ آیا از لحاظ مضمئنی و فلسفی، چیزی به نام هویت وجود دارد؟ آیا هویت معطوف به تداوم و استمرار است یا به تغییر و تحول؟ عنصر ثابت آن کجاست و عنصر متحول آن کجا؟ از مهم ترین چالش های مطرح شده دراین بحث است. گزیده متن: فهم هویت تاریخی یک جامعه و عناصرمقوم آن در طول تاریخ، می تواند کار ویژه های بسیاری داشته باشد. در سطح اجتماعی یا زیست جهان می تواند خاستگاه حس تعلق، اعتماد و ارامش و به اصطلاح امنیت وجودی افراد باشد، در سطح اقتصادی می تواند مبدا توجه به توسعه فرهنگی یا پایدار و درون زا ودر سطح سیاسی، مبنای یک نظام سیاسی مشروع و مقتدر باشد. مقوله حقوق فرهنگی ناظر به این نکته اساسی است که مفهوم حق را نباید صرفاً در عرصه های فردی و ازادیهای اساسی و مدنی و سیاسی جست و جو کرد و وظایف دولت را نیز نباید محصور در حقوق مزبور دانست. بلکه به دلیل وجه اجتماعی حیات انسانی و به عبارتی هستی اجتماعی انسانها، وظایف دولت، که خود تجلی یک حق اجتماعی سیاسی است. شامل حقوق گسترده تر فرهنگی نیز می باشد.

فهرست

سخن نویسندهمقدمههویت ایرانی پیدایش مفهوم هویت هویت ایرانی چیست؟ عناصرخاص هویت ایرانی نسبت هویت ایرانی و هویت ملی پاسخ به چند سؤال:فرهنگ و سیاستپایتخت فرهنگی جهان و اسلامحقوق فرهنگی و نقش دولت توسعه فرهنگی و ملزومات آن نتیجه‌گیری منابعحق فرهنگیمبانی تبادل فرهنگیمدیریت فرهنگیهنر و نقد درون‌گفتمانیچالش‌های فرهنگی ایرانآسیب‌شناسی فرهنگی گفتمان اصول‌گرایی اولیه گفتمان پراگماتیسم و ابزارگرایی (پس از جنگ تا ظهور دوم خرداد 76) گفتمان اباحه‌گرایی دولتی گفتمان رجعت خلاق و انتقادی به اصول‌گرایی (مورد انتظار) واقعیت‌ها (اصول‌گرایی توده‌وار)

کتاب الکترونیکی

2,900 تومان

حجم : 2.2 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 263

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر