× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

شانزده سال

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

گوینده: سینا نیکوکار

صفحات کتاب : 400

کنگره : PIR7929‭‬ ‭/ر63‏‫‭ش16 1395

دیویی : 8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 4334166

شابک : 978-600-03-0575-8

سال نشر : 1395

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب شانزده سال

کتاب شانزده سال اثر منیژه آرمین، رمانی در مورد تاریخ معاصر ایران است. این رمان سلطنت رضا شاه و به قدرت رسیدن آن، و تبعید آخرین بازمانده قاجار را شرح می دهد.

کتاب شانزده سال داستانی و مستند است و با رمان های دیگر متفاوت بوده و همانند پازل است؛ یعنی برخی از بخش ها کاملاً مستند و برخی از بخش ها دنباله داستان «شب و قلندر» و «شباویز» است.

شب و قلندر اولین جلد این چهارگانه به شمار می رود که طی سال های اخیر منتشر شد. این کتاب، از اواخر دوره قاجار شروع می شود و تا دوران مشروطه را در برمی گیرد. جلد دوم آن نیز «شباویز» نام داشت که در فضای شروع سال های مشروطه تا سال 1304 می گذرد و جلد سوم «شانزده سال» نام دارد که از 1304 تا 1320 است که به دوران رضاشاه اختصاص یافته است.

نویسنده درباره انگیزه اش از نوشتن این اثر می گوید: طی سال های اخیر به این نتیجه رسیدم که ما با بحران هویت مواجه شده ایم و یکی از راه های شناخت هویت، شناخت تاریخ است. به ویژه تاریخ معاصر که از اهمیت زیادی برخوردار است و به نظرم همه افراد یک ملت باید نسبت به چنین مسئله ای اشراف و آگاهی داشته باشند.

بحران هویت و اطلاع نداشتن از تاریخ معاصر در بین نسل جوان بیشتر مشاهده می شود. ضمن اینکه این نسل به دلایل مختلف و در مقایسه با نسل های گذشته به آن شکلی که باید به کتابخوانی گرایش ندارند، روی این اصل تصمیم گرفتم رمانی بنویسم که صرف نظر از داشتن عناصر و فضای داستانی، به روایت برهه های حساس ایران در گذر تاریخ نیز بپردازد، بلکه نگارش این اثر شاید باعث شود تا جرقه ای نزد نسل جوان زده شود و به واسطه شنیدن این کتاب به دیگر آثار مکتوب تاریخی نیز مراجعه کنند.

در قسمتی از کتاب صوتی شانزده سال می شنویم:

«صدای قاقار کلاغ ها با صدای مویه زنان حرمسرا به گوش می رسید. زن هایی که تا چندی پیش در حریر و اطلس می خوابیدند و زندگی شان در سکوتی وحشتناک می گذشت، اینک با حرف هایی که از خواجه ها و خبرچین ها می شنیدند، نمی دانستند که شب را در کجا به سر خواهند برد و بر سر و صورت خود می کوفتند. ولیعهد هم این صداها را می شنید ولی نمی توانست باور کند که همه چیز تمام شده است.»

فهرست

قسمت اول: مسافری که حامل پیغام مهمی برای شاه استقسمت دوم: شاهزاده تبعیدیقسمت سوم: من تاج نو می خواهمقسمت چهارم: بابا طوطیقسمت پنجم: پرنده گریزپاقسمت ششم: کلاغ غرغروقسمت هفتم: استعفایی به قیمت یک میلیون لیرهقسمت هشتم: زنده به گورقسمت نهم: شنگول و منگول و حبه انگورقسمت دهم: شام آخرقسمت یازدهم: حلقه گم شدهقسمت دوازدهم: قمار شاهانهقسمت سیزدهم: قلعه خالقسمت چهاردهم: سفرنامه سیمرغقسمت پانزدهم: نمایشگاه نقاشیقسمت شانزدهم: کسی که دعوت شاه را به قصر رد می کندقسمت هفدهم: کلاه شاپو بر سر زن و مردقسمت هجدهم: جشن در کلوپ شاهنشاهیقسمت نوزدهم: انار خانمقسمت بیستم: خانواده خوشبختقسمت بیست و یکم: طلاقسمت بیست و دوم: زندان قصرقسمت بیست و سوم: مسافری از پاریسقسمت بیست و چهارم: 16 سال

کتاب صوتی

15,000 تومان

حجم : 686.5 مگا بایت

مدت زمان : 749 دقیقه

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 24

کتاب الکترونیکی

26,000 تومان

حجم : 1.3 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 467