× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

رئالیسم عرفانی

مقایسه تذکره نگاری تصوف با رئالیسم جادویی با تأکید بر آثار مارکز

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

تعداد صفحات نسخه چاپی : 442

رده بندی کنگره : ‏‫PN۵۶‭‬‭ /ر۹۵‏‫‭ر۹ ۱۳۹۶

رده بندی دیویی : ‏‫‭۸۰۹/۹۱۲

شماره کتابشناسی ملی : 4689336

شابک : ‏‫‭978-600-03-0526-0‬‬

سال نشر : 1396

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.
دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب رئالیسم عرفانی

عارفان و صوفیان همواره برای بیان اندیشه های خود ناگزیر از قصه و داستان بوده اند. آنان در حیطه داستان در پی آنند که وحدت موجود در اشیا، اتفاقات، حرکات، فضاها و حتی نثر را نشان دهند و آشکار سازند که سمع و بصرِ انسانی چگونه به جایی می رسد که خداوند در حدیث قدسی می فرماید:
«بنده من نمی تواند به چیزی که از ادای آنچه بر او فرض نموده ام، نزد من محبوب تر باشد و به من تقرب جوید و همواره بنده ام با نوافل (مستحبات) به من نزدیکی می جوید تا جایی که دوستش بدارم و آنگاه که دوستش داشتم، گوش و چشم و دست او می شوم و پشتیبان او.»

عناصر داستانی موجود در حکایات تذکره های تصوف دقیقاً مطابق با ساختار رئالیسم جادویی نیستند و طبیعی است که با یکدیگر متفاوت باشند ولی با این حال، نزدیک ترین متون ادبی به ساختار این شیوه ادبی هستند. مقایسه این متون کهن با یک شیوه داستانی مدرن، بی تردید نتایج ارزشمندی در بر خواهد داشت. در این پژوهش، این کار با تکیه بر برترین متون از هر طرف، در دو بخش ساختاری و مبنایی صورت گرفته است.


در بخش «مقایسة ساختاری» همچنین به برترین شگرد رئالیسم جادویی اشاره می شود که همانا «شگرد باورپذیری» است. تذکره نگاران صوفی نیز به باورپذیر جلوه دادن کرامات و خوارق عادات توجه بسیار نشان داده اند. و اما در «مقایسة مبنایی» از آنجا که رئالیسم جادویی به درآمیختگی رئال با جادو و خیال تأکید دارد، دیدگاه صوفیه درباره عالم مثال و خیال مطرح می شود. همچنین مهم ترین بحث در رئالیسم جادویی، جادو و خوارق عادات است و در تذکره نگاری تصوف، کرامات اولیاست که مبنای تصوف در این باره نیز بیان می گردد.

در نهایت مشخص می شود که شباهت های آثار نویسندگانی چون مارکز با تذکره های صوفیانه، بیشتر به ساختار و تکنیک های داستانی این متون مربوط است. مبانی تصوف که در تذکره های عرفانی به طور کامل جریان دارد و صوفیه با توجه به این مبانی به ساختار روایی- داستانی خاص خود رسیده اند، آنچنان مدّ نظر رئالیسم جادویی نبوده است...

فهرست

پیشگفتاربخش اول: کلیاتبخش دوم: مقایسه ساختاریبخش سوم: مقایسه مبناییبخش چهارم: رئالیسم عرفانی( صوفیانه)فهرست منابع

کتاب الکترونیکی

10,900 تومان

حجم : 2.7 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 440

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر