× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

ایران اسلامی در مواجه با تکنولوژی غرب

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 200

کنگره : ‏‫‬‭HM۶۲۱‬‭‏‫‬‭/ھ۸۱۴ ۱۳۹۲

دیویی : ‏‫‬‭۳۰۶/۴۶۰۹۵۵‬

کتابشناسی ملی : ۴۶۹۴۲۳۳

شابک : ‏‫‬‭978-600-03-0540-6

سال نشر : 1392

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب ایران اسلامی در مواجه با تکنولوژی غرب

فصل اول به کهن‏ ترین سنت فلسفی ایران، یعنی «فلسفه اسلامی»، اختصاص یافته است که چهره ‏های شاخصی چون سید حسین نصر و حضور استادانی چون مهدی گلشنی، حجت‏ الاسلام خسروپناه، و جمیله علم‏ الهدی و بیش از همه با ارائه و مقاله بدیع حجت‏ الاسلام پارسانیا ظهور پُررنگی داشتند.

فصل دوم به سنت معاصر پُرنفوذ دیگری اختصاص یافته که در سال‏ های پس از انقلاب مهم‏ترین پرچم‏دار بحث از معضل تکنولوژی در ایران معاصر بوده است. سنت «تکنولوژی به مثابه گشتل» که با جدی گرفتن تأملات فیلسوف آلمانی نیمه اول قرن بیستم، مارتین هایدگر، و اندیشمندانی چون احمد فردید در ایران، تکنیک را فی‏ نفسه یکی از مهم‏ترین مسائل و مشکلات عمیق مواجهه ایران اسلامی با مدرنیته و جهان غربی قلمداد می ‏کنند.

فصل سوم اما به رویکرد نه‏ چندان پُرسروصدا، اما پُرسابقه ‏ای متعلق است که با عنایت به سنت تاریخی‏ فلسفی ایده‏ آلیسم آلمانی و به ‏ویژه جورج ویلهلم فردریش هگل به مسئله تکنولوژی به منزله یکی از مصادیق «معضل تاریخی تجدد ایرانی» می‏ نگرند. محمدعلی مرادی و ابراهیم فیاض، که عمدتاً از این منظر به مسائل ایران می ‏نگرند در این فصل به این مبحث پرداخته اند.

فصل چهارم به مهم‏ترین رویکرد آکادمیک مطالعات تکنولوژی، یعنی «فلسفه تکنولوژی»، تعلق دارد که با حضور علی پایا، مصطفی تقوی، و همچنین حجت‏ الاسلام پیروزمند سهم مهمی از بحث فرهنگی تکنولوژی را در ایران به خود اختصاص داده ‏اند.

فصل پنجم کتاب نیز به وجهه عملی بحث از تکنولوژی، یعنی دانش «سیاست‏گذاری تکنولوژی» در ایران، اختصاص دارد.

در این فصل صاحب ‏نظرانی چون رفیعی آتانی، شجاعی زند، و حسن بنیانیان از منظری انتقادی به وضعیت سیاست‏ گذاری تکنولوژی در ایران پرداخته‏ اند و پژوهشگرانی چون طباطبائیان، سوزنچی، نادری، فاتح راد و تقوی در نشست‏ هایی به بحث درباره ابعاد سیاست‏ گذاری بومی و اسلامی تکنولوژی در ایران پرداخته ‏اند.

فهرست

پیش گفتارمقدمهفصل اول: گفت و گوی قدسی و عرفی: فلسفه اسلامی و تکنولوژی غربیفصل دوم: مسئله لاینحل تکنیک: تکنولوژی به مثابه گشتلفصل سوم: معضل تاریخی تجدد ایرانی: پرسش از بنیادهای فلسفی - تاریخی تکنولوژیفصل چهارم: تحلیل چیستی تکنولوژی: رویکردهای فلسفه تکنولوژیفصل پنجم: جمهوری اسلامی و مسئله توسعه: چالش های سیاست گذاری تکنولوژی در ایران

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

28,600 تومان

حجم : 2.2 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 200