4.7 امتیاز
9 نفر

سفر به گرای 270 درجه

نوع اثر : کتاب

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

مجموعه اثر : سفر به گرای 270 درجه

قیمت نسخه مکتوب : 11,900 تومان

تعداد صفحات نسخه چاپی : 248

رده بندی کنگره : ‫‭PIR8055‬ ‮‭/ھ7‫‭س7 1392

رده بندی دیویی : ‫‭8‮فا‬3/62

شماره کتابشناسی ملی : 2673865

شابک : ‭978-600-175-333-6‬‬

سال نشر : 1392

شابک دیجیتال : 978-600-03-2099-7

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

خلاصه اثر

کتاب حاضر، رمان جنگی است، جنگ زشت و زیبا که آن را احمد دهقان نوشته است. جنگ واقعیتی است که بیشتر نویسندگان به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن پرداخته اند.
نه تنها در ایران که در اکثر جهان ادبیات چه به صورت نفرت از جنگ و بازبینی واقعیت ها و تبعات انسانی و مالی آن مانند جنگ و صلح تولستوی که نگاهی است منتقدانه به جنگ و سرنوشت مردان جنگی و چه به صورت نگاه زیباشناختی به جنگ در بیشتر کتاب های پس از جنگ های بزرگ که مردان جنگ و نویسندگان جنگی آن را به عنوان خاطره داستانی و یا به صورت رمان جنگی نوشته اند.
این مقوله پس از جنگ هشت ساله ایران و عراق و ادبیات و هنر دفاع مقدس به صورت آشکار خود را نشان می دهد. یعنی کمتر می توان رمان و داستانی یافت که به صورت منتقدانه مانند جنگ و صلح تولستوی به جنگ پرداخته باشند.
زیرا جنگ در ایران تحمیلی بود و دفاع مقدس و نگاشتن از جنگ ثواب ابدی داشت. لذا نمی شد به چنین جنگی منتقدانه نگریست. اما آنچه در وداع با اسلحه می گذرد در ایران اسلامی مقدس است و حس ناستولوژی و دلتنگی جبهه ها را به دنبال دارد.
احمد دهقان از نویسنده هایی است که در آثارش با عبور از لایه های ترد و شکننده، به اعماق جنگ راه پیدا می کند. این رمان خیلی زود توانست جایزه بیست سال داستان نویسی، چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و بیست سال ادبیات پایداری را از آن خود کند. راوی این داستان با «سفر به گرای 270 درجه» زندگی دیگری را تجربه می کند و خواننده را با خود به فراسوی آنچه اتفاق افتاده است می برد.
کتاب حاضر نگاهی است جدید به جنگ اگر چند هنوز ردپای دلتنگی جنگ در آن دیده می شود اما قدرت مانور نویسندگی احمد دهقان توانسته، داستان رمان را از یک جایگاه سطحی و به جنگ به سطح بالاتر از نظر محتوایی با نگاه به هشت سال دفاع مقدس ببرد. پایداری، ایثار، روبه رو شدن با وقایع و حوادث جنگ، یاد یاران، سفر به فراسوی جنگ و زیبا شناختی جنگ با نگاه جدید به حوزه درگیری های نظامی از محتوای اصلی کتاب است.

کتاب الکترونیک

6,000 تومان

حجم : 1.0 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 175