× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

گل های سرخ سارایوو

به سوی راهی برای حفظ یاد

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

مترجم: محمد کریمی

کتابشناسی ملی : 4560560

شابک : 978-600-03-0643-4

سال نشر : 1395

شابک دیجیتال : 978-600-03-2743-9

صفحات کتاب : 214

کنگره : DR1313/32‏‫‬‮‭/ی9گ8 1395

دیویی : 949/742

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب گل های سرخ سارایوو

این اثر به بررسی یکی از یادمان های جنگ بوسنی، یعنی چاله های انفجاری باقی مانده از جنگ است که به ابتکار اهالی فرهنگ، با رنگ سرخ پر شده اند و به نوعی تصویر یک گل را تداعی می کنند. هدف از این یادمان، نشان دادن یکی از یادگاری های جنگ با امید تکرار نشدن آن است. در سطح شهر سارایوو یادمان های دیگری نیز از جنگ وجود دارد که نویسنده به آن ها نیز پرداخته است، اما همانطور که گفته شد، محوریت با گل های سرخ است.

بررسی این یادمان و دیگر یادگارهای جنگ بوسنی و چگونگی تفسیر آنها و گوناگونی معانی آن ها برای مردمی که تقریبا یک دهه بعد به آن ها می نگرند و حرف های خود را برای نویسنده می گویند، محوری ترین مباحث این کتاب است. این اثر اگرچه حجم چندانی ندارد، اما بی شک حاوی اطلاعات مغتنمی در باره این جنگ برای خوانندگان ایرانی است و آن ها که سنشان قد می دهد آن روزها را اغلب خوب به خاطر دارند.

در آن سال ها از رسانه ها رویدادهای آن را دنبال می کردند. این جنگ اندکی پس از پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران رخ داد و طبیعی بود که مردم ایران، با توجه به هم کیشی با مردم مسلمان بوسنی، بسیار ژرف با آنان همدردی کنند.

محمد کریمی، مترجم این اثر به زبان فارسی معتقد است«این اثر تحقیقی دانشجویی است که یادمان های جنگ در شهر سارایوو را مورد بررسی و تحقیق قرار می دهد. نویسنده در آن تلاش دارد تا با بررسی یادمان های جنگ در این شهر، ویژگی های آن را بیان کند، اما در عین حال محوریت با یادمان «گل های سرخ» است. گل های سرخ عنوان چاله های انفجاری باقی مانده از جنگ است که به ابتکار اهالی فرهنگ، با رنگ سرخ پر شده اند و به نوعی تصویر یک گل را تداعی می کنند.

هدف از این یادمان، نشان دادن یکی از یادگاری های جنگ با امید تکرار نشدن آن است. در سطح شهر سارایوو یادمان های دیگری نیز از جنگ وجود دارد که نویسنده به آن ها نیز پرداخته است، اما همانطور که گفته شد، محوریت با گل های سرخ است. نویسنده همچنین به مقایسه این یادمان با دیگر یادمان های بوسنی و دیگر کشورها نیز پرداخته است.

به عنوان نمونه، در این کتاب مقایسه ای با یادمان های جنگ جهانی دوم در مجارستان و حاکمیت سوسیالیست در اروپای شرقی نیز صورت گرفته است. یادمان گل سرخ هیچ توضیحی ندارد و نویسنده تلاش دارد تا در این اثر پژوهشی تأثیر آن را بر ذهن اقشار مختلف مردم این شهر اعم از مسلمان، کروات و صرب بپردازد.»

فهرست

سخن مترجمپیشگفتار نسخه فارسیپیشگفتارخاطره شهری که رو به نیستی بودسپاسمقدمهفصل اول: یادکرد جنگ اخیر در بوسنی و هرزگووینروششناسی پژوهشجنگ در روزنامه هاجنگ در فیلم هاجنگ در متون درسیفصل دوم: اهمیت مکان های یادمان در فرایند یادکردیادبودهایادبودها در گذشتهمکان های یادمان در امروزیادمان ها؛ سیاست در مقابل هنر/ ضدیادبودهایادبودها؛ خاطره در برابر تاریخیادبودها؛ مکان های یادکردمکان های گرامیداشت در بوسنی و هرزگووینمکان های گرامی داشت در سربرنیتسا و کواچیفصل سوم: گل های سرخ سارایوو: پُر کردن چاله های انفجار با رنگ سرخگلهای سرخ سارایوو: پُر کردن چاله های انفجار با رنگ سرخزبان ظریف گل های سرخ سارایووگزارش رسمینجاد کورتو، آفریننده گل های سرخفصل چهارم: پژوهش و توضیحگل های سرخ در چه زمانی به وجود آمدند؟ایجادکنندگان چندگانه گل های سرخوجه نمادین گل های سرخ سارایوو؛ رابطه آن ها با نام، شکل، و رنگگل های سرخ به رنج ها اشاره می کنندگل های سرخ به قربانیان اشاره می کنند یا «ما؟»گل های سرخ از اهالی سارایوو می گویندگل های سرخ به افرادی که شهر را گلوله باران کردند اشاره می کنندگل های سرخ درباره جنگ چه می گویند؟گل های سرخ به این روایت اشاره می کنند که «این بلا واقعاً به سرمانآمد »گل های سرخ می گویند: «باید به یاد داشت »فصل پنجم: نتیجه گیریگل های سرخ سارایوو و سیاست های یادکردپس گفتارآیا می توانیم از «گذشته » درس بگیریم؟معرفی نویسنده

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

14,300 تومان

حجم : 7.4 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 214