× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

خودآموز علمی و عملی ریتم شناسی و وزن خوانی در موسیقی

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 104

کنگره : MT۴۲‏‫‬‭‬‭/ح۵خ۹ ۱۳۹۶

دیویی : ۷۸۱/۲۲۴

کتابشناسی ملی : ۴۷۷۸۳۹۶

شابک : 978-600-03-0658-8

سال نشر : 1396

شابک دیجیتال : 978-600-03-2736-1

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب خودآموز علمی و عملی ریتم شناسی و وزن خوانی در موسیقی

چندین استاد و مربی ممکن است از یک کتاب مشترک برای آموزش ساز یا آواز استفاده کنند، ولی هر یک با روش و منش خاص خود به آموزش هنرجویانشان مبادرت می ورزند. در اینجا، از همۀ عزیزان (استادان محترم، هنرآموزان و مربیان) درخواست می شود قبل از هر چیز به اهمیت ریتم و وزن درموسیقی تأکید کنند.

این رکن مهم می تواند به منزلۀ درسی جداگانه و پیش نیاز در آموزشگاها، محافل و حتی کلاس های خصوصی در نظر گرفته شود. هنرجو قبل از شروع تمرین های طاقت فرسا روی ساز و تمرکز روی انگشت گذاری و خواندن و انتقال اصوات روی حامل، ابتدا باید با مقولۀ ریتم شناسی و وزن خوانی آشنا شود، سپس به آموزش عملی ساز و آواز خود بپردازد.

تجربه نشان داده معمولاً علت اصلی ضعف نت خوانی و سرایش در هنرجویان، درک ناکافی از الگوها و فیگورهای ریتمیک است. همانگونه که استحضار دارید، در دانشگاه ها و هنرستان ها و مدارس موسیقی نیز دروس ریتم شناسی و حتی آموزش ساز تمبک به صورت پیش نیاز و موازی با آموزش در نظر گرفته شده است.

همچنین، تجربۀ گذشتگان نشان داده این روش نه تنها در امر آموزش و زمان بندی کمک شایانی به هنرجو می کند، بلکه ضمن سهولت مطالب، زمان یادگیری را نیز به حداقل می رساند و قطعاً ضمانتی در آموزش موسیقی به حساب می آید.

شاگردان عزیز در مسیر آموزش، وقتی شاهد موفقیت و پیشرفت خویش باشند، قطعاً با انگیزه بیشتری به راهشان ادامه می دهند و ضمن امیدواری به آینده، زمان بیشتری را صرف تمرین و آموزش می کنند. این یکی از اهداف اصلی مربیان و معلمان دلسوز است.

فهرست

پیش گفتارگفتار اول: توصیه ای به هنرجویانگفتار دوم: درمیانی با هنرآموزان و مربیان گرامیمقدمهچرا ریتم ووزن اهمیتی ویژه دارد؟فصل اول: مبانی تئوری موسیقی، ریتم شناسی و وزن خوانیصوت(صدا)پیدایش صوت (به وجودآمدن صوت)انتشارصوتویژگی های صوت1 قوی وضعیف بودن صوت2 زیر و بم بودن صوتانواع صوت1 اصوات منظم،پریودیک وموسیقایی2 اصوات غیرمنظم،غیرپریودیک وغیرموسیقاییتعریف موسیقیریتمکششتوضیحاتی درباره شکل کشش هاسکوتها درموسیقیتوضیحاتی درباره انواع کشش ها و صداهاانواع حامل درموسیقیانواع سازدرموسیقی1 سازهای ملودیک (آهنگداریاصدادار)2 سازهای ریتمیک (ضربی یا پایه)اشاره ای به محل قرار گرفتن نت ها روی حامل 5 خط (سازهای ملودیک)اشاره ای به محل قرار گرفتن نت ها روی حامل سه خط (سازهای ریتمیک)علائم کمکیفصل دوم: میزان و خط میزانانواع میزان1 میزان های ساده2 میزان های ترکیبیتوضیحات کاربردیتعریف قدیم ریتم (وزن) درموسیقی کلاسیک ایرانفصل سوم: تمرین های عملیتمرین های گروهی یا دسته جمعی

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

14,400 تومان

حجم : 2.1 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 104

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر