× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

زهرا(سلام الله علیها) برترین بانوی جهان

ناشر: امام علی ابن ابی طالب(ع)

نویسنده:

صفحات کتاب : 239

کنگره : ‏‫‬‭BP۲۷/۲‏‫‬‭‭/م‌۷ب‌۴ ۱۳۷۰

دیویی : ‏‫‬‭۲۹۷/۹۷۳

کتابشناسی ملی : ‭م‌۷۱-۷۴۴

سال نشر : 1370

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب زهرا(سلام الله علیها) برترین بانوی جهان

پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) در سال پنجم بعثت در سخت ترین شرایط و حالات به سر می برد.
اسلام منزوی بود، و مسلمانان اندک نخستین، شدیداً تحت فشار; محیط مکّه بر اثر شرک و بت پرستی و جهل و خرافات و جنگ های قبایل عرب و حاکمیت زور و بینوایی توده های مردم، تیره و تار بود.

پیامبر(صلی الله علیه وآله) به آینده می اندیشید، آینده ای درخشان از پشت این ابرهای سیاه و ظلمانی، آینده ای که با توجه به اسباب عادی و ظاهری بسیار دور دست و شاید غیر ممکن بود.
در همین سال حادثه بزرگی در زندگی پیامبر رخ داد، به فرمان خدا برای مشاهده ملکوت آسمان ها به معراج رفت، و به مصداق (لِنُرِیهُ مِنْ آیاتِنَا) آیات عظیم پروردگار را در پهنه بلند آسمان با چشم خود دید، و روح بزرگش بزرگتر شد، و آماده پذیرش رسالتی سنگین تر توأم با امید بیشتر.

در روایتی که اهل سنّت و شیعه هر دو بر آن تأکید دارند می خوانیم: پیامبر(صلی الله علیه وآله) در شب معراج از بهشت عبور می کرد، جبرئیل از میوه درخت طوبی به آن حضرت داد، و هنگامی که پیامبر(صلی الله علیه وآله) به زمین بازگشت نطفه فاطمه زهرا(علیها السلام) از آن میوه بهشتی منعقد شد.

لذا در حدیث می خوانیم که پیامبر(صلی الله علیه وآله) فاطمه(علیها السلام) را بسیار می بوسید، روزی همسرش عایشه بر این کار خرده گرفت که چرا این همه دخترت را می بوسی؟

پیامبر(صلی الله علیه وآله) در جواب فرمود: «من هر زمان فاطمه را می بوسم، بوی بهشت برین را از او استشمام می کنم».

و به این ترتیب این مولود بزرگ از عصاره پاک میوه های بهشتی و از پدری همچون پیامبر(صلی الله علیه وآله)، و مادر ایثارگر و فداکاری همچون «خدیجه» در روز بیستم جمادی الثانی گام به این دنیا نهاد، و طعن و سرزنش های مخالفین که پیامبر را بدون «نسل جانشین» می پنداشتند، همگی نقش بر آب شد، و به مضمون سوره «کوثر» فاطمه زهرا چشمه جوشان برای ادامه دودمان پیامبر و ائمه هدی و خیر فراوان در طول قرون و اعصار تا روز قیامت شد.

فهرست

مقدمهفاطمه(علیها السلام) از ولادت تا بعد از رحلت پیامبر(صلی الله علیه وآله) ولادت پر شکوه فاطمه(علیها السلام) محبّت فراوان پیامبر(صلی الله علیه وآله) نسبت به فاطمه(علیها السلام) فاطمه(علیها السلام) در کنار پدر فاطمه(علیها السلام) همسر وفادار امیرمؤمنان علی(علیه السلام) ازدواجی که عقدش در ملکوت آسمان ها بسته شد مهر فاطمه جهیزیه فاطمه مراسم جشن عروسی فاطمه(علیها السلام) بعد از رحلت پیامبر(صلی الله علیه وآله)فضایل حضرت زهرا(علیها السلام) مقامات فاطمه(علیها السلام) برترین بانوی جهان بانوی بهشتی مقام قرب فاطمه(علیها السلام) در پیشگاه خدا زهد و ایثار فاطمه(علیها السلام) مقام علمی فاطمه(علیها السلام) کرامات فاطمه زهرا(علیها السلام) نخستین کسی که وارد بهشت می شود!نام های پرمعنای فاطمه(علیها السلام)هدیه پیامبر(صلی الله علیه وآله) به فاطمه(علیها السلام)ماجرای غم انگیز فدک فدک چه بود و کجا بود؟ 1ـ عوامل سیاسی غصب فدک 2ـ فدک در طول تاریخ: چگونه فدک به اهل بیت(علیهم السلام) بازگشت؟ 3ـ فدک و امامان اهل بیت(علیهم السلام) 4ـ یک محاکمه تاریخی 5ـ حدود و مرزهای فدک! نتیجه گیریحماسه بزرگ: خطبه تاریخی بانوی اسلام فاطمه زهرا(علیها السلام) اسناد و مدارک خطبه محورهای هفت گانه خطبه فاطمه زهرا(علیها السلام) بخش نخست: توحید و صفات خداوند و هدف آفرینش تفسیر فشرده بخش دوّم: مقام والای پیامبر(صلی الله علیه وآله)، ویژگی ها و اهداف او تفسیر فشرده بخش سوّم: اهمیت کتاب الله و اسرار و فلسفه احکام تفسیر فشرده بخش چهارم: بیان موضع خود در برابر نظام حاکم تفسیر فشرده 1ـ من کیستم؟ 2ـ دلسوزی فوق العاده 3ـ زحمات طاقت فرسای پیامبر(صلی الله علیه وآله) 4ـ شما این گونه بودید! 5ـ خدمات علی(علیه السلام) بخش پنجم: طوفانی که بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) برخاست تفسیر فشرده 1ـ حرکت های مشکوک و خطوط انحرافی 2ـ گروهی به دعوت شیطان لبیک گفتند! 3ـ پناه به قرآن برید 4ـ هشدار به اصحاب و یاران پیامبر(صلی الله علیه وآله) بخش ششم: داستان غصب فدک و بهانه های غاصبان و پاسخ های کوبنده آن تفسیر فشرده 1ـ زنده کردن آیین جاهلی 2ـ اشاره به دلایل خصم 3ـ فاطمه(علیها السلام) تمام راه های فرار را به روی آنها می بندد 4ـ آیا شما به قرآن آشناترید یا اهل بیت وحی(علیهم السلام)؟ 5ـ اکنون که چنین است، همه از آنِ شما! بخش هفتم: استمداد از طایفه انصار تفسیر فشرده 1ـ نقش مؤثر انصار در پیشرفت اهداف اسلامی 2ـ فاطمه(علیها السلام) انصار را زیر رگبار حملات قرار می دهد 3ـ با رحلت پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) نمی میرد! 4ـ چرا در برابر پایمال شدن احکام اسلام خاموش نشسته اید؟ 5ـ غلبه روح عافیت طلبی 6ـ با این روحیه می دانم از شما کاری ساخته نیست! 7ـ در انتظار حوادث دردناک باشید 8ـ او انذار کرد، و من هم انذار می کنم!دومین خطبه بانوی اسلام فاطمه زهرا(علیها السلام): خطبه ای جانسوز در برابر زنان مدینه بررسی اسناد خطبه بانوی اسلام(علیها السلام) بخش اوّل تفسیر فشرده: خوش بود گر محک تجربه آید به میان! بخش دوّم تفسیر فشرده: معیارها و ارزش های الهی بخش سوّم تفسیر فشرده: ترجیح «مرجوح» بر «راجح» بخش چهارم تفسیر فشرده: ثمره شوم انتخاب نادرست بخش پنجم تفسیر فشرده: پاسخ های تلخ و دردناک یادآوری لازم

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

رایگان

حجم : 537.3 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 206