× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

سینمای اشراقی

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

صفحات کتاب : 187

شابک دیجیتال : 978-600-03-2082-9

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب سینمای اشراقی

کتاب حاضر، بررسی اجمالی سینمای دینی و هنر اشراقی شهید آوینی است که با نظر به عکاسی اشراقی در یک مقدمه و پنج فصل توسط دکتر محمد مددپور تهیه و نوشته شده است.
فصل اول سیر و سلوک پس فردایی شهید آوینی
فصل دوم ماهیت سینمای اشراقی
فصل سوم واقعیت به مشابه آیینه تجلیات الهی در مستند اشراقی شهید آوینی
فصل چهارم، وجهه نظر شهید آوینی درباره مابعدالطبیعه، نقاشی معاصر غرب
و فصل پنجم مابعدالطبیعه عکاسی اشراقی را شامل می شود.
در مقدمه کتاب دکتر مددپور درباره کتاب و ربط آن به شهید آوینی آورده است.
سینمای اشراقی در بادی نظر اصطلاحی عجیب به نظر می رسد. در فرهنگ و ادبیات کهن فلسفی و عرفانی ما از اشراق و حکمت اشراقی سخن به میان آمده است، که اساس آن بر تابش نور و فیوضات الهی بر عقول و قلوب آدمیان است.
اما سینما را که بر مدار تکنیک و صنعت و هنر مدرن دایر است، چه نسبتی است با اشراق و حکمت اشراقی. اصطلاح سینمای اشراقی نخستین بار از سوی یکی از انسان های استثنایی روزگار ما به ظهور آمد و وضع شد.
این انسان استثنایی که همان شهید آوینی است، در حالی که با اصطلاح سینمای اسلامی موافق نبود، در گذر زمان به این نتیجه رسید که سینما به مثابه تجربه هنری با حقیقت نسبتی دارد. در اینجا هنرمند چنان نسبتی با هستی پیدا می کند که در سیر سلسله مراتب طولی، به وجودش نور اشراق می تابد و حقیقت در قاب تصویر دوربین او متجلی می گردد. مددپور درباره عکاسی نیز چنین نظری دارد.

فهرست

مقدمهفصل اول فصل دومفصل سوم فصل چهارم وجهه نظر شهید آوینی نسبت هنر مدرن و آزادی: ابستراکسیون و انتزاعی کردن عالم نقاشی نسبت هنر مدرن با طبیعت: صورت شکنی مطلق هنر برای هنر در قلمرو نقاشی مدرن: نسبت هنر ابستره و دین غیر انسانی شدن نقاشی: نسبت ابزار تکنولوژیک و نقاشی سیر و سلوک نقاش در انتهای قوس نزولی وجود و سکنی گزیدن در قعر آنفصل پنجم مابعدالطبیعه عکاسی اشراقی کتابشناسی

برچسب ها

کتاب الکترونیکی

25,520 تومان

حجم : 744.7 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 187