× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری

ژانر فیلم

از کلاسیک تا پا کلاسیک

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

مترجم: حسام‌‌الدین موسوی

صفحات کتاب : 616

کنگره : ‏‫‭PN1995‏‫‭/ل87ژ2 1392

دیویی : ‏‫‭791/436

کتابشناسی ملی : 3349260

شابک : 978-600-175-587-3‬‬

سال نشر : 1393

شابک دیجیتال : 978-600-03-1572-6

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

توجه: این کتاب فقط در نرم افزار کتابخوان سوره مهر (نسخه اندروید) قابل استفاده است.

دانلود اپلیکیشن کتابخوان سوره مهر
دانلود کتابخوان نسخه اندروید

معرفی کتاب ژانر فیلم

کتاب «ژانر فیلم، از کلاسیک تا پسا کلاسیک» یکی از کامل ترین و بهترین کتاب های موجود در زمینه ژانر است، حوزه ای که مانند بسیاری از مقوله های هنر، از تعدد آراء ضد و نقیض رنج می برد. هنوز هم بسیاری از منتقدان سینمایی وقتی می خواهند درباره درام یا دیگر ژانرهای سینمایی صحبت کنند نظری یکسان و یکدست ندارند و این یکی از مشکلات هنر سینما در حوزه تئوریک است.
اما کتاب حاضر که توسط بری لنگفورد نوشته شده و حسام الدین موسوی به فارسی ترجمه اش کرده، در 12 فصل به خوبی این نقص را برطرف کرده و دست کم در مواقعی که تعریف مشخصی برای این گونه موارد وجود ندارد، پاسخ روشنی ارائه کرده است. مثلاً وقتی در صفحه 185 درباره مفهوم یک پارچه صحبت می شود مخاطب در یک لابیرنت بی سروته گیر نمی کند که منظور نویسنده و البته مترجم اثر، چیست چون به راحتی می توان به خواندن ادامه متن پاسخ روشنی به دست آورد و حتی می توان آن را به صورت خلاصه و نه ابتر، در اختیار خواننده دیگری قرار داد تا او هم متوجه منظور و هدف نویسنده شود.
مصداق دیگری هم وجود دارد، آن جا که نویسنده در صفحه 130 کتاب درباره وجه تمایز وسترن قبل و بعد از جنگ جهانی دوم می نویسد و تاکید می کند که این تمایز بسیار خودآگانه بوده است چون بودجه ای که صرف ساخت وسترن های پیش از وقوع جنگ جهانی دوم شده بسیار کمتر از زمان بعد از آن تاریخ بوده و همین، تفاوت های مهمی را رقم زده است. باید به این نکته هم توجه کنیم که کمبود استادان و صاحب نظران این رشته در داخل و نیاز به درک و دریافت تجربه های مولفان خارجی، از دلایل اهمیت کتاب «ژانر فیلم، از کلاسیک تا پسا کلاسیک» به شمار می رود.

فهرست

مقدمه ژانردیباچهفصل یکم چه کسی به ژانر نیاز دارد؟ فصل دوم پیش از ژانر: ملودرامبخش اول الگو های کلاسیک فصل سوم وسترن: ژانر و تاریخ فصل چهارم موزیکال: ژانر و فرم فصل پنجم فیلم جنگی: ژانر و ملتفصل ششم فیلم گانگستری: ژانر و جامعهبخش دومفانتزی های مرحله گذار فصل هفتم سینمای وحشت فصل هشتم فیلم علمی ـ تخیلیبخش سومژانرهای پساکلاسیک فصل نهم فیلم نوآر فصل دهم اکشن بلاک باستر فصل یازدهم ژانر: شکستن چارچوب ها فصل دوازدهم نتیجه گیری: ترا ـ ژانرفیلم شناسی نمایه نام ها و واژگان منابع لاتین

کتاب الکترونیکی

15,000 تومان

حجم : 3.3 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 611